sobota, 30 września 2017

Leszek Mierzejewski "Siedemnaście i pół miliona"

Autor: Leszek Mierzejewski
Wydawnictwo: Psychoskok


Kariera od przysłowiowego „zera do milionera” jest kojarzona z Ameryką, która dla wielu jawi się niczym złote Eldorado. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, by diametralnie odmienić swoje życie, nie jest konieczne opuszczanie rodziny i bliskich, by robić wielką karierę, za jeszcze większa wodą. Spektakularny sukces można odnieść bowiem nie tylko w Nowym Jorku, a nawet nie tylko w Warszawie czy Wrocławiu. Jest to możliwe nawet w małym, mazurskim miasteczku, w którym trudno o wielki przemysł czy intratne propozycje pracy.

środa, 27 września 2017

Laurelin Paige "Ostatni pocałunek"

Autor: Laurelin Paige
Wydawnictwo: Kobiece

Jak to się dzieje, że nawet najbardziej niezależne kobiety lubią być pozbawione możliwości decydowania? Że niekiedy z chęcią oddają stery w ręce innej osoby? Co więcej, czasami taka gra w poddaną i właściciela jest dla nich nie tylko interesująca, ale i … podniecająca. 

Na ten temat z pewnością mogłaby się wypowiedzieć, Emily Wayborn, aktorka i zawodowa dziewczyna do towarzystwa, która zdecydowanie woli ekscytację wywołaną byciem poddaną, rozkazami i zakazami, niż seks pełen wolności. Szczególnie, że właśnie w takim związku jej cielesne potrzeby – paradoksalnie – w pełni są zaspokajane. Być może dzieje się tak dlatego, że władzę nad nią objął przystojny i niebezpieczny Reeve Sallis, miliarder prowadzący rozliczne interesy na całym świecie, zamieszany przed laty w zaginięcie swojej kobiety. Tak naprawdę wówczas nic nie zostało mu udowodnione, choć zniknięcie w tajemniczych okolicznościach życiowej partnerki na jednej z wysp Pacyfiku, bez wątpienia budzi emocje. 

Konkurs z książkami Wydawnictwa JanKa - ZAKOŃCZONY

 Ceremoniały” Andrzej Turczyński
Gdyby powiedzieć, że „Ceremoniały” są książką o umieraniu, byłaby to prawda cząstkowa. Bo są one jednocześnie pochwałą wszelkich form życia, hymnem na cześć élan vital. Białooka Turczyńskiego jawi się jako artystka – niezwykle pomysłowa; brutalność skutecznie przysłania poezją, a konieczność przedstawia niczym wybór atrakcyjnej tanecznej figury. Fascynuje i wabi. Nieistnienie staje się w ten sposób formą istnienia – poszerzają się granice świata, rozciągają czas i przestrzeń, a ludzkie materialne figurki z pewnego miasta En bez trudu znajdują sobie sąsiadów wśród istot stworzonych przez wyobraźnię, uwięzionych w ramach obrazów czy między kartami ksiąg. Droga do kamienia mądrości – niegdyś zawłaszczana przez magów – może stać się udziałem nawet starej spracowanej kobyły. W świecie Turczyńskiego – tak bardzo zanurzonym w przeszłości i sztuce – czuć się powinien jak u siebie każdy współczesny czujący ekolog.

Źródło: www.jankawydawnictwo.pl

Patrzę” Monika Mostowik
Mam wrażenie, że te intymne historie opowiadają o mnie, o moich uczuciach, spostrzeżeniach, wspomnieniach. Jednocześnie zaskakują i podbijają mnie scenerią, sytuacją, szczegółami, odcieniami. Zaczynają się od pytania, kim jest ta mijana na ulicy, podglądana, porzucana kobieta, którą byłyśmy lub będziemy. Mostowik zdaje się znać odpowiedzi, ale nie wyjawia całej tajemnicy. Reguluje natężenie emocji, idzie w głąb postaci, by przejść do następnej, bo nigdy jej nie dość. 

Źródło: www.jankawydawnictwo.pl




poniedziałek, 25 września 2017

Krzysztof Bochus "Martwy błękit"

Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: MUZA


Dla wielu osób kabała, to mniej lub bardziej interesująca magia Żydów, utożsamiana niekiedy z okultyzmem. Tak naprawdę jednak kabała nie ma nic wspólnego z pseudo-magicznymi sztuczkami, realizowanymi ku uciesze tłumów. To raczej droga do pokazania wszystkim jedynej siły rządzącej światem, do przedstawienia Stwórcy. Pozwala ona nie tylko na zdobycie prawdziwej wiedzy o sprawach boskich, ale również na poznanie człowieka oraz świata w którym żyjemy. 

Z wizytą w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu

Już jako dziecko bojkotowałam ZOO, mając w pamięci to najbliższe, w Chorzowie i smutne oczy zwierząt zamkniętych w klatkach. Konsekwentnie unikałam zatem wszelkich wycieczek szkolnych w tamtym kierunku, a jako osoba dorosła pojawiłam się tam zaledwie raz – bardziej z poczucia obowiązku, ulegając prośbie chrześniaka. Dlatego też planowana wizyta w ZOO w Opolu nieco mnie przeraziła, tym razem jednak nie było miejsca na moje wątpliwości.

Do ZOO dojedziemy bez problemu w 2 godziny z Katowic, może to być alternatywą zarówno dla ZOO w Chorzowie, jak i dla niedzieli spędzonej przed ekranem telewizora. Śmiało można tu zaplanować całodzienną wizytę, a mimo iż rozlokowane budki z lodami czy innymi napojami są w większości zamknięte, to zarówno przy wejściu do obiektu, jak i na jego terenie, działają punkty gastronomiczne. 

niedziela, 24 września 2017

Layne Mosler "Podróż w trzech smakach"

Autor: Layne Mosler
Wydawnictwo: Kobiece


Są osoby, które wyruszając w podróż pragną zgromadzić jak najwięcej wspomnień dotyczących odwiedzanych muzeów czy sławnych budynków oraz budowli. Są tacy, którzy mierzą atrakcyjność danego miejsca ilością przywiezionych pamiątek, a także tacy, dla których ważni są spotkani w drodze ludzie. Są wreszcie osoby, które z tych podróży przywożą smaki – zjedzone potrawy, ich zapachy, liczba dodanych przypraw, sposób podania czy obsługa.

sobota, 23 września 2017

Paweł Tkaczyk "Narratologia"

Tytuł: Narratologia
Autor: Paweł Tkaczyk
Wydawnictwo: PWN


O tym, że opowiadanie historii jest prawdziwą sztuką, ludzie wiedzieli już w Starożytności. Niezależnie też, jak słabo wyceniane były niegdyś zajęcia wędrownego bajarza, pieśniarza wędrującego od wsi do wsi i zabawiającego tłumy, trubadura czy też barda, który nie tylko był artystą, ale również mędrcem, przyciągali oni uwagę i podbijali serca swoimi zajmującymi opowieściami, pieśniami, jak i osobowością. 

piątek, 22 września 2017

„Terminarz wyjątkowej dziewczyny”

Tytuł: Terminarz wyjątkowej dziewczyny
Wydawnictwo: Jedność


Basen we wtorek, zakupy z przyjaciółką w czwartek, a może klasówka w poniedziałek. Jakie aktywności wpisujesz do kalendarza, żeby o nich nie zapomnieć? Zapewne wszystkie, choć tego rodzaju terminarze porządkujące rozkład dni, tygodni i miesięcy, dawno już przestały pełnić tylko takie funkcje. Współcześnie, każda z nas oczekuje, że kalendarz nie tylko będzie informował o ważnych dla nas wydarzeniach, ale dostarczał rozrywki, inspiracji wiedzy.

Karolina Jóźwik "Myślenie wizualne 2.0. Skuteczna komunikacja"

Autor: Karolina Jóźwik
Wydawnictwo: MT Biznes


Samorozwój jest wpisany w zawód każdego trenera biznesu, nauczyciela czy innej osoby, która przekazuje wiedzę. Dotyczy on zarówno treści merytorycznych, jak i nowych metod i technik szkoleniowych, a także sposobu prezentacji posiadanej wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas ma inny sensoryczny typ uczenia się, jedni są wzrokowcami, inni słuchowcami, nie brak wśród nas również kinestetyków i czuciowców. Dobrze jest zatem połączyć kilka technik, by stworzyć optymalny przekaz skierowany do odbiorców, który zapadnie w pamięć. 

środa, 20 września 2017

Heather Ellis "Ubuntu"

Tytuł: Ubuntu
Autor: Heather Ellis
Wydawnictwo: Kobiece


Co robi człowiek, który ma dosyć szarej rzeczywistości, powtarzalnych czynności i problemów dnia codziennego? Niektórzy porzucają swoich partnerów, w zmianie żony czy męża upatrując szansy na pełniejsze życie. Niektórzy zmieniają zawód czy miejsce zamieszkania, a niektórzy … porzucają wszystko i wyruszają w samotną wędrówkę. Rzadko jednak ta wędrówka odbywa się … po afrykańskich drogach, a już z pewnością wyrusza w nią niewiele kobiet.

poniedziałek, 18 września 2017

Cheryl Bachelder "Mieć odwagę służyć. Jak osiągać lepsze wyniki służąc innym"

Autor: Cheryl Bachelder
Wydawnictwo: Studio Emka



Kadra kierownicza czy też pracownicy odpowiedzialni za realizacje strategii rozwoju przedsiębiorstwa muszą zaangażować się w proces wdrażania wizji oraz realizację założonych celów. Będzie to możliwe wyłącznie wówczas, kiedy zdobędą oni zaangażowanie podległych pracowników. O przyszłości organizacji w znacznym stopniu decyduje osoba przywódcy, który dzięki posiadanym cechom osobowości, a także kwalifikacjom, jest w stanie przekonać i poprowadzić pozostałych uczestników organizacji do zmian. Uważa się, że miarą przywództwa nie jest wyłącznie jakość umysłu i umiejętność zarządzania firmą, ale również postawa wobec innych. Przywódca to bowiem ktoś, kto wpływa na stan emocjonalny podwładnych, a jego rolą jest wspieranie, ułatwianie współdziałania, wzbudzanie entuzjazmu oraz zdjęcie z podwładnych problemów organizacyjnych, umożliwiając tym samym zbiorowe działanie, a także oczekiwanie od nich tylko zaangażowania w ich realizację.

sobota, 16 września 2017

Z wizytą w Pszczynie u księżnej Daisy

Niespodziewane dni wolne mają to do siebie, że można je wspaniale zagospodarować. Niestety, z pewnych względów musieliśmy być na godzinę 15.00 znów w Sosnowcu, zatem szybki przegląd okolicznych atrakcji pchnął nas (w końcu) w kierunku Pszczyny. To zdumiewające, że miejsca, które leżą najbliżej miejsca zamieszkania odkrywamy najpóźniej (było tak m.in. z Ogrodami Kapias), ale przynajmniej pojawiła się okazja, by zawitać w pałacu, w którym rezydowała słynąca ze swojej urody Angielka, księżniczka Daisy. Pszczyna to jednak nie tylko sam pałac – to również urocze Stare Miasto, to zabytkowy park, a w nim Pokazowa Zagroda Żubrów oraz Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

piątek, 15 września 2017

Andrea Portes "Liberty. Jak zostałam szpiegiem"

Autor: Andrea Portes
Wydawnictwo: HarperCollins


Korespondent wojenny Waldemar Milewicz, który zginął w Iraku, gdy samochód polskiej ekipy dziennikarzy został ostrzelany z broni maszynowej, Beta Pawlak, która straciła życie w ataku terrorystycznym na Bali, Jarosław Zientara – prawdopodobnie porwany i zamordowany, Anna Politkowska, zastrzelona przed swoim domem – to zaledwie kilka nazwisk ludzi mediów, którzy za swoją pracę oddali życie. W dobie wolności słowa trudno jest uwierzyć, że część z nich zginęła za prawdę, inni zaś padli ofiarą walk toczących się pomiędzy zwaśnionymi narodami. Trudno jest uwierzyć w to, że odeszli, choć ich dorobek pozostanie na zawsze swego rodzaju pomnikiem.

czwartek, 14 września 2017

Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska "Marzena M."

Tytuł: Marzena M.
Autor: Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska
Wydawnictwo: Edipresse


Przyzwoita posada za całkiem niezłe pieniądze, dorosła już niemal córka, własne mieszkanie i mąż o wrażliwej, artystycznej duszy. Czy można chcieć więcej? Wydawać by się mogło, że życie takiej kobiety po czterdziestce obfitować powinno w same szczęśliwe momenty, wszak osiągnęła już stabilizację zawodową, nie musi walczyć o każdą złotówkę by spłacać kredyt, dawno też zapomniała, czym jest wstawanie do dziecka. Niestety, nic bardziej mylnego – przynajmniej w przypadku Marzeny M., kobiety w najlepszym ponoć dla płci pięknej wieku, zatrudnionej w charakterze fotoedytorki. Okazuje się bowiem, że niezależnie od naszej sytuacji, życie może zawalić się w ciągu kilku chwil i to w najmniej spodziewanym momencie. 

niedziela, 10 września 2017

"Czytaj z blogerem", czyli wspaniałe rabaty na zakup książek

Kochani, mam dla Was wspaniały prezent. Rzadko pojawiają się na blogu posty związane z ofertami różnych księgarni, ale tym razem nie sposób o takowej propozycji nie wspomnieć.

Otóż @Księgarnia TaniaKsiazka.pl zorganizowała rewelacyjną akcję, pt. „Czytaj z Blogerem", dla wszystkich miłośników książek i namiętnych ich kolekcjonerów. 

Do 12 września włącznie możecie skorzystać z kodu: TKFBI02AEF3D530, który obniży wartość Waszych zamówień o 7%! Kod nie łączy się z innymi kodami oraz nie działa na koszty wysyłki.

sobota, 9 września 2017

Mindy McGinnis "Dyskretne szaleństwo"

Autor: Mindy McGinnis
Wydawnictwo: Kobiece



„...Wszyscy jesteśmy szaleni. Niektórzy z nas zachowują jedynie w tej kwestii większą dyskrecję” – podświadomie jesteśmy przekonani o prawdziwości tych słów, nierzadko bowiem i u siebie obserwujemy zachowania, które wykraczają poza przyjęte normy i obyczaje. Co więcej, niektórych zachowań nie jesteśmy świadomi, bądź też – w przeciwieństwie do otoczenia – uważamy je za normalne. Gdzie zatem leży granica pomiędzy normą, a szaleństwem?

piątek, 8 września 2017

Christoph Jung, Daniela Pörtl „Człowiek i pies. O głaskaniu, stresie i oksytocynie”

Autor: Christoph Jung, Daniela Pörtl
Wydawnictwo: PWN


Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, zaś życie dostarcza wielu dowodów na to, jak bardzo prawdziwe są to słowa. Chyba każdy z nas zna historię krakowskiego Dżoka, którego właściciel dostał ataku serca w okolicy ronda Grunwaldzkiego, skąd zresztą zabrała go karetka. Niestety zmarł on w drodze do szpitala, jednak psie serce nie mogło się z tym pogodzić. Dżok uparcie czekał na powrót swojego właściciela, nie oddalając się zbytnio od miejsca, gdzie widział go po raz ostatni. Dopiero po roku takiej tęsknoty, przestraszony wybuchami petard, poszedł za jedną z kobiet, która go dokarmiała. Mimo iż znalazł u niej dom, nigdy już jej tak nie pokochał. Po jej śmierci uciekł pracownikom opieki, a kilka dni później wpadł pod pociąg. Tragiczny finał tej historii wzmógł jeszcze zainteresowanie mediów, a opowieść o psiej wierności obiegła również inne kraje. Powstaje jednak pytanie, skąd bierze się to psie przywiązanie? Jakie zachowania są typowe dla psów i co kryje się za ich niezwykłym związkiem z człowiekiem? 

wtorek, 5 września 2017

Witold Gapik "Pijany martwym Gruzinem"

Autor: Witold Gapik 
Wydawnictwo: Bezdroża 


„Reportaże warto pisać tak, by czytelnik poczuł na własnej skórze strach, ból i upokorzenie” – mówił Wojciech Tochman, polski reporter oraz autor non-fiction. Te słowa przychodzą na myśl wielokrotnie, kiedy czytamy reportaże lub inne książki, które zbliżają się swoją treścią i charakterem do tego gatunku, które opisują rzeczywistość w taki sposób, że bezpośrednio odczuwamy bieżące wydarzenia, że wywierają one na nas duży wpływ i nie potrafimy się od nich uwolnić. 

poniedziałek, 4 września 2017

Lipsk w pigułce, czyli miejsca, które trzeba zobaczyć

szlak "Śladami nut"
Lipsk, choć nie tak znany jak Drezno, jest miastem, które warto uwzględnić w swoich planach podróży do Niemiec. Choć kojarzy się z nowoczesnością i studentami, nie brak jest w nim miejsc przesyconych historią. Z miastem tym bowiem związani są tacy muzycy, jak Jan Sebastian Bach, który był kantorem w kościele św. Tomasza, a także Wolfgang Amadeusz Mozart czy Robert Schumann. Specjalnie wytyczona ścieżka („Śladami nut”) pokazuje tradycje Lipska, jako miasta muzyki. Tu też zaczęła się rewolucja, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec.

Niestety z Katowic do Lipska nie znaleźliśmy bezpośredniego połączenia. Skorzystaliśmy jednak z oferty PolskiegoBusa do Berlin ZOB (z Katowic wyjechaliśmy o 23.40, na miejscu byliśmy następnego dnia o 7.00; cena 2 biletów 199 zł z opłatą rezerwacyjną), tam zaś czekała nas przesiadka na Flixbus do Leipzig Hbf (Goethestraße). Cena biletu to 23,80 EUR za 2 osoby. Flixbus jeździ co około pół godziny, ale kursy mają różne ceny, warto zatem poczekać kilkanaście minut na ten najkorzystniejszy. Niemiecki przewoźnik mile zaskakuje komfortem autokarów i miłą obsługą – w przeciwieństwie do PolskiegoBusa, w którym mieliśmy nieprzyjemny incydent z obcokrajowcami, którzy wykupując opcję bez rezerwacji miejsc, odmówili zejścia z naszych, zarezerwowanych. Droga powrotna wygląda dokładnie tak samo, choć mam nadzieję, że znajdzie się wkrótce przewoźnik, który wyeliminuje konieczność przesiadki.

sobota, 2 września 2017

Annika Sharma "Żona mimo woli"

Autor: Annika Sharma
Wydawnictwo: Kobiece


„Życie to pusta karta. Czasem człowiek obiera sobie konkretny cel, zamienia się w krótkowidza i prze do przodu za wszelka cenę. Świat jednak także ma coś do powiedzenia. Bywa, że rąbie cię prosto między oczy niczym cegła, albo tylko muska jakby piórkiem. Tak czy owak następuje zmiana, której nie da się już cofnąć. Znienacka prosta droga, którą się dotąd podążało, zamazuje się i rozgałęzia, prowadząc w całkiem inną stronę” – o tym, jak bardzo prawdziwe są te słowa wiedzą doskonale wszystkie osoby, które musiały porzucić dotychczasowe plany, które w ciągu jednej, krótkiej chwili zmuszone były zaakceptować zmianę, które z różnych względów porzuciły plany i marzenia.