poniedziałek, 31 lipca 2017

David Baldacci "W pułapce pamięci"

Tytuł: W pułapce pamięci
Autor: David Baldacci
Wydawnictwo: Dolnośląskie 


Jakie to uczucie, nigdy niczego nie zapominać? jak można funkcjonować, kiedy życie zamienia się w kolory oraz cyfry atakujące umysł? Jak żyć, kiedy wciąż nie można wymazać z pamięci krwi żony na rękach i widoku zamordowanej córki? Na te pytania niestety odpowiedzi doskonale zna detektyw Amos Decker, sawant, obdarzony niezwykła pamięcią. Jako młody zawodnik sportowy uległ on wypadkowi, w wyniku którego doznał rozległego urazu głowy. Jego konsekwencją jest hipermnezja, czyli niemożność zapomnienia czegokolwiek. Na dodatek posiada umiejętność liczenia w kolorach, czas postrzega pod postacią obrazów, a jeśli dodać do tego niezwykłą inteligencję, powstaje idealny kandydat do pracy w policji. Decker, po nieudanej karierze sportowej wybrał właśnie tę drogę, przez niemal dziesięć lat prowadząc dochodzenia w sprawie największych przestępstw przeciwko obywatelom Burlington. Nigdy jednak nie sądził, że praca będzie miała taki wpływ na jego życie – że doprowadzi do jego upadku.

sobota, 29 lipca 2017

Mélanie Martin "Szybkie przekąski"

Autor: Mélanie Martin
Wydawnictwo: Jedność 


Świat coraz bardziej przyspiesza, my zaś jesteśmy uwikłani w różnego rodzaju czasochłonne relacje, obowiązki służbowe pochłaniają nas w coraz większym stopniu, a na dodatek każdego dnia bombardują nas dziesiątki mniej lub bardziej istotnych informacji. Pragnąc zaoszczędzić czas, robimy to kosztem życia rodzinnego i domowych aktywności, a także – niestety – kosztem własnego zdrowia. Mamy zbyt mało ruchu, a na dodatek często omijamy posiłki, rezygnując ze śniadania czy obiadu, w ciągu dnia sięgając po niezdrowe batoniki czy cukierki. Jak temu zaradzić? 

piątek, 28 lipca 2017

Katarzyna Misiołek „Nie podchodź bliżej” – ZAKOŃCZONY

Kiedyś były niemal jak siostry. Dorota wychowywana przez rozchwianą emocjonalnie samotną matkę i Natasza – córka alkoholika, pochodząca z pełnego przemocy domu. Dziś Dorota ułożyła sobie życie. Związana z przystojnym prawnikiem, mieszka w eleganckiej willi nad brzegiem morza i jest szczęśliwa. Jej nastoletnia córka znalazła w jej partnerze ojca, a ona sama w końcu uwiła bezpieczne rodzinne gniazdo. Natasza na wiele lat zniknęła z jej życia i nagle, zupełnie niespodziewanie, zjawia się w rodzinnym miasteczku. Dawna bliskość szybko odżywa; kobiety cieszą się spędzanym w swoim towarzystwie czasem, jednak nad ich znajomością zaczynają się zbierać czarne chmury. Dorota, szczęśliwa z powodu powrotu dawnej przyjaciółki beztrosko zaprasza ją do swojego życia, ale czy Natasza nie przekracza pewnej granicy, zbyt nachalnie ingerując w jej prywatność? I czy w przyjaźni w ogóle można mówić o jakichkolwiek granicach?

To opowieść o niemal intymnej zażyłości bohaterek i złych wspomnieniach z przeszłości, które kładą się cieniem na całą przyszłość. To historia kobiecej przyjaźni, która niespodziewanie zamienia się w toksyczną relację pomiędzy dwiema rywalkami. To zarazem opowieść o grzechach młodości, których konsekwencje dzisiaj mogą być naprawdę dramatyczne.
źródło opisu: muza.com.pl

Tom Franklin "Skrzywiona litera"

Tytuł: Skrzywiona litera
Autor: Tom Franklin
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc



„(…) Był znów mężczyzną, którego świat nadal był pełen niewiadomych, ale z rysującą się przed nim przyszłością z wieloma możliwościami” – ile osób tak może powiedzieć? Ile osób może być pewnym, że zostawili przeszłość za sobą i że mają przed sobą przyszłość? Niestety dla wielu z nas błędy popełnione w przyszłości albo nie są bodźcem do analizy i wyciągania wniosków albo też pogrążamy się w ich rozpamiętywaniu, choć nie idzie za tym żadne działanie.

czwartek, 27 lipca 2017

Mélanie Martin "Dania z ziemniaków"

Autor: Mélanie Martin
Wydawnictwo: Jedność


Gotowane, pieczone i smażone. Nadziewane lub pocięte w talarki lub słupki, stanowiące smaczną przekąskę po usmażeniu. Serwowane w zupie, jako dodatek do drugiego dania lub też jako samodzielny posiłek. To tylko kilka z propozycji podania ziemniaka, który Inkom znany był już od setek lat i to w dwóch odmianach. Jedna z nich traktowana była jako chwast pleniący się na polach kukurydzy, drugiej zaś bulwy spożywano po ugotowaniu lub upieczeniu. Do Europy ziemniak przywędrował dopiero w XVI wieku, ale nie wzbudził większego zainteresowania. Uważano nawet, iż bulwy wywołują liczne choroby, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Z tego powodu ziemniak był długo … rośliną ozdobą, zaś jego kwiatami przystrajali się dostojnicy z papieskiego dworu.

środa, 26 lipca 2017

Przemysław Piotrowski "Radykalni. Terror"

Tytuł: Radykalni. Terror (tom 1 cyklu Radykalni)
Autor: Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: VIDEOGRAF


„Paryż i miasta francuskie w pełnym znaczeniu tego słowa zapłonęły. Pożary trawiły wiele bloków i kamienic, wojsko w najbardziej zapalnych punktach zdecydowało się używać ostrej broni, za co w odwecie ukryci w tamtejszych społecznościach bojownicy Państwa Islamskiego wdarli się do centrum i zaczęli prawdziwą rzeź, prując do bezbronnych ludzi pod Luwrem, wieżą Eiffla, katedrą Notre-Dame i wielu innych popularnych turystycznie miejscach (…). Francja nie była jednak odosobniona i zamieszki wybuchły w większości europejskich metropolii” – te słowa jeszcze kilkanaście lat temu nie wzbudzałyby takiego przerażenia, bowiem większość z nas potraktowałaby je jako ponurą, ale nierealną wizję przyszłego świata. Tymczasem zamachy w Nowym Jorku w 2001 roku, Londynie w 2005 roku, czy też w Paryżu w 2015 roku, a także wiele innych, które zebrały żniwo w postaci setek ofiar, sprawiają, że wszelkie dyskusje na temat Państwa Islamskiego oraz jego ekspansji, robią się bardzo gorące. I mimo iż przed laty politycy uspokajali, iż wojna z islamskim terroryzmem zbliża się do końca, to w obliczu narastającej fali przemocy, nikt już nie odważy się zapewniać o bezpieczeństwie. 

Lene Kaaberbøl "Zaklinaczka. Próba ognia"

Autor: Lene Kaaberbøl 
Wydawnictwo: Debit


Tylko niektórzy są świadomi faktu, że magia mieszka w każdym atomie otaczającego nas świata. Nawet, jeśli jej nie dostrzegamy, jest wciąż obecna, zaś pomiędzy nami są jej przedstawiciele. I tak, jak w brutalnej rzeczywistości są ludzie dobrzy i źli, tak i w magicznym świecie siły te wciąż się sobą ścierają. Od tego jednak, kto wygra, zależeć może nie tylko los tego świata magii, ale również i naszego…

wtorek, 25 lipca 2017

Z wizytą w Gdańsku - część I

Gdańsk można nazwać stolicą całego polskiego wybrzeża. To najpiękniejsze, pełne zabytków miasto północnej Polski, które razem z nowoczesną Gdynią i uzdrowiskowym Sopotem tworzy jedno z najbardziej atrakcyjnych w Polce miejsc do spędzenia urlopu. My wybraliśmy się tam zaledwie na trzy dni, które wystarczyły, by się Gdańskiem zachwycić, choć tak krótki pobyt zmusił nas do ostrej selekcji miejsc, które zobaczyć warto. 

poniedziałek, 24 lipca 2017

Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Arkadiusz Ciołkowski "Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego"

Autor: Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Arkadiusz Ciołkowski
Wydawnictwo: PZWL


Po trwającej od dłuższego czasu fascynacji farmaceutykami, od kilku lat obserwować możemy coraz większe zainteresowanie naturalnymi preparatami. Sięgamy po receptury stosowane przez babcie, po rośliny łąk i pól, przyrządzamy napary i robimy okłady. W stronę natury zwrócili się zarówno indywidualni klienci, jak i koncerny farmaceutyczne, a coraz więcej wyników badań potwierdza moc płynącą z roślin. Preparaty z nich wykonane funkcjonują na rynku głównie jako środki wspomagające, mogą one zarówno zwalczać proste dolegliwości, jak i stanowić uzupełnienie terapii lekami syntetycznymi. Zioła wzbogacają proces leczenia, pozwalają przyspieszyć dążenie do zdrowia, a także na zmniejszenie dawek farmaceutyków. W jaki sposób je jednak stosować? Po jakie zioła sięgać w przypadku rozmaitych dolegliwości? 

niedziela, 23 lipca 2017

Katarzyna Misiołek "Nie podchodź bliżej"

Autor: Katarzyna Misiołek
Wydawnictwo: MUZA


„Też Cię czasami nienawidzę. Wiesz czemu? Bo lata temu los połączył nasze ścieżki i choćbyśmy nie wiem jak bardzo tego pragnęły, zawsze będą ze sobą splątane. Obie jesteśmy zepsute, jak połamane pacynki, nie rozumiesz tego? Obie jesteśmy cholernymi marionetkami zdanymi na łaskę przeznaczenia!” – ból i rozgoryczenie płynące z tych słów przenikają nas do głębi i kryją w sobie tragiczną historię. Często jest to również nasza historia, bowiem niejedna osoba ma za sobą ciężkie doświadczenia, ma też kogoś, kto w najgorszym czasie stał u jej boku. Tyle tylko, że po latach patrzymy na taką znajomość nie zawsze przychylnym okiem, często również odkrywamy jej toksyczny charakter.

sobota, 22 lipca 2017

Nauka i zabawa ze Squla.pl

Zabawa zajmuje wysoką pozycję w życiu dziecka, a – choć pozornie bezproduktywna – jest niezwykle istotna zarówno dla rozwoju społecznego, jak intelektualnego, w tym dla nabywania określonych umiejętności, kompetencji. W zabawie dziecko może uczyć się podejmowania decyzji metodą prób i błędów, a nietrafne decyzje nie grożą żadnymi poważnymi konsekwencjami. Ponadto, zabawa dostarcza różnorodnych bodźców, wymusza też na uczestnikach pracę umysłową, stwarzając wydarzenia nieprzewidziane, skłaniając do podjęcia natychmiastowej decyzji, czyli wysiłku zmierzającego do zrozumienia tego, co się wokół dzieje. Dlatego też zabawa coraz częściej wykorzystywana jest w celach edukacyjnych, a takie połączenie sprawdza się doskonale, tworząc wartość dodaną w postaci przyrostu wiedzy, rozwoju intelektualnego, zachęty do dalszego zgłębiania danego tematu czy rozszerzania zasobu słownictwa. Często też – szczególnie w przypadku dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, wychowanych już w erze komputerów, laptopów czy smartfonów – do tej zabawy połączonej z nauką wykorzystywane są nowe technologie, które dodatkowo wymuszają pewien rodzaj aktywności (na przykład kliknięcie myszką), przez co jeszcze bardziej aktywizują półkule mózgowe i sprzyjają szybszemu przyswajaniu informacji.

czwartek, 20 lipca 2017

Camille Depraz "Dania z drobiu"

Autor: Camille Depraz
Wydawnictwo: Jedność



W ferworze pracy, rozlicznych obowiązków, przestajemy cieszyć się wieloma rzeczami. Jadamy szybko i niezdrowo, koncentrujemy się nie na smaku potraw, nie na ich zapachu czy wyglądzie, ale na samym zdobyciu pożywienia. Istniejąca od kilku lat moda na gotowanie ma szanse zmienić to podejście, zaś przygotowanie potraw i delektowanie się nimi może stać się częścią naszej codzienności. Gotowane w domu wcale nie jest bowiem tak czasochłonne, jak się wydaje, nie jest również tak skomplikowane. Szczególnie, że na rynku jest mnóstwo książek kucharskich, które pozwalają nam wspiąć się na wyżyny sztuki kulinarnej nawet wtedy, kiedy naszym dotychczasowym osiągnięciem było zagotowanie wody.

Melanie Wenzel "Moje najlepsze przepisy z roślin leczniczych. Dla zdrowia rodziny"

Autor: Melanie Wenzel
Wydawnictwo: Jedność



Podczas kiedy apteczne półki uginają się pod ciężarem lekarstw, a producenci prześcigają w wymyślaniu nowych receptur, coraz więcej osób sięga po naturalne sposoby przywracania zdrowia i sprawności. Ziołolecznictwo było znane już od wieków, dopiero współcześnie zapomnieliśmy o mądrościach natury i cennych składnikach, których nam ona dostarcza. Ten zwrot w kierunku wykorzystania roślin do leczenia i pielęgnacji jest być może wynikiem przytłoczenia farmaceutykami, a może efektem rozlicznych badań, które coraz częściej potwierdzają lecznicze właściwości określonych gatunków roślin.

Gerlinde Kalterbrunner, Karin Steinbach "Cała ja"

Tytuł: Cała ja
Autor: Gerlinde Kalterbrunner, Karin Steinbach
Wydawnictwo: Stapis


„Ja żyje dla takich chwil, jak ta, dla takich doznań wchodzę na ośmiotysięczniki. Gdy rozmawiam z ludźmi o swoich wyprawach, ci widzą przede wszystkim ich niedogodności – zimno, wichury, niebezpieczeństwa – i tylko nieliczni potrafią zrozumieć, jak mocnych wrażeń doświadczam tutaj. To właśnie z tego powodu wciąż ciągnie mnie w Himalaje i na wysokie szczyty” – te słowa potrafi zrozumieć każdy miłośnik gór, nie tylko wspinający się zawodowo i zdobywający kolejne wysokie szczyty i uprawiający alpinizm ekstremalny, ale również ci, których w pełni satysfakcjonuje pokonywanie tras Beskidu Niskiego. 

środa, 19 lipca 2017

Samantha King "Wybór"

Tytuł: Wybór
Autor: Samantha King
Wydawnictwo: HarperCollins


„(…) Trauma skradła mi głos, ale ich lodowate milczenie mówi mi wszystko, co chciałabym wiedzieć, podobnie jak moje serce, które we mnie umiera przygniecione ciężarem jedynego przerażającego faktu, którego jestem pewna. (…) Moja córka nie żyje, morderca – kimkolwiek jest – pociągnął za spust, ale tak naprawdę nieważne, kto to jest ani czemu to zrobił, ponieważ to ja pozwoliłam Annabel odejść, i nienawidzę się za to”. Jak bardzo trzeba cierpieć, by wypowiedzieć te pełne samopotępienia słowa. Co mogło doprowadzić ich nadawcę, do takiego stanu? Jakie to uczucie, kiedy trzeba wybierać pomiędzy życiem, a śmiercią? Pomiędzy jednym dzieckiem, a drugim? 

poniedziałek, 17 lipca 2017

Zacumować w Gdyni

Będąc w Gdańsku, trudno nie odwiedzić Gdyni lub Sopotu – dopiero pobyt w tych trzech miejscowościach daje nam pełne wyobrażenie o Trójmieście. Sama Gdynia zajmuje północne jego tereny, a miasto powstało od podstaw w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Pierwsze wzmianki o Gdyni – osadzie rybackiej nad Zatoką Gdańską pojawiają się w połowie XIII w. (jeszcze jako Gdina). Należała ona wówczas do oliwskich cystersów, później zaś przeszła pod władanie Jana z Rusocina, który w 1382 roku przekazał ją klasztorowi w Kartuzach. Po pierwszym rozbiorze Polski Gdynia stała się częścią Królestwa Pruskiego i pod tym pruskim panowaniem była przez niemal 150 lat, aż do I wojny światowej. 

Erica Spindler "Siódemka"

Tytuł: Siódemka
Autor: Erica Spindler
Wydawnictwo: Edipresse Książki

Zło może przybierać różne formy, ma różne twarze. Tylko czasami zapowiada swoje nadejście, częściej uderza niespodziewanie, kryjąc się za niewinnością, za twarzą pięknej kobiety, dziecka. Czy można się jednak na nie przygotować? Wydaje się, że nie, a już z pewnością nie można mu zapobiec. 

sobota, 15 lipca 2017

Z wizytą w Sopocie

Pobyt w Gdyni lub w Gdańsku warto potraktować jako okazję do odwiedzenia Sopotu, czyli pięknego uzdrowiska w sercu Trójmiasta, położonego nad bałtycką plażą. To najbardziej prestiżowy ośrodek wypoczynkowy na polskim wybrzeżu i tę klasę czuje się zarówno w wyglądzie miasta, jego ofercie usługowo-handlowej, jak i – niestety – cenach. 

Anna Szczęsna "Myśl do przytulania"

Autor: Anna Szczęsna
Wydawnictwo: Kobiece



Mówi się, że wystarczy jedna chwila, jedna decyzja, by odmienić swoje życie. Często jednak obawiamy się podejmowania działań, bowiem jesteśmy świadomi, że ich konsekwencje mogą być dla nas pozytywne lub mogą przyczynić się do skrzywdzenia kogoś czy też nas samych. Prawda jest jednak taka, że krzywdzić może również brak decyzji, stagnacja, uporczywe trwanie w obecnym, niezadowalającym stanie. Jak zatem zmobilizować się do aktywności? Jak upewnić się, co do słuszności wyboru?

wtorek, 11 lipca 2017

Laura Blanco i Silvia Carbonell "Wartości w życiu rodziny"

Autor: Laura Blanco i Silvia Carbonell
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Nadrzędną wartością, ukierunkowującą działania rodzica i nauczyciela, jest rozwój dziecka. O fakcie tego rozwoju świadczą zarówno zmiany jakościowe, jak i ilościowe, czyli nabywanie przez dziecko nowych doświadczeń, modyfikujących dotychczasowe i równocześnie mających wpływ na postępowanie jednostki. O zmianach w rozwoju psychicznym dziecka, stanowiących nadrzędną wartość edukacyjną możemy mówić wówczas, kiedy dana funkcja, proces lub czynność psychiczna nie tylko się pojawia i rozszerza swój zasięg, ale również przekształca się w sposób zasadniczy, staje się nową cechą. Mówiąc o rozwoju warto zadbać o wszystkie jego aspekty i płaszczyzny, w tym o wpojenie dziecku określonych wartości. Najprostszym na to sposobem jest dobór odpowiednich zabaw, bowiem ta aktywność nie tylko doskonale wpływa na dziecko pod względem fizycznym, ale również psychicznym, emocjonalnym. Zabawa jest bowiem skojarzonym z dzieciństwem sposobem przybliżania i pojmowania otaczającego je świata, a tym samym nieodłączną cechą procesu socjalizacji. Po jakie zabawy jednak sięgnąć, jaką aktywność wprowadzić, by zabawa odniosła założony skutek?

Marcin Kretkiewicz "Droga na koniec świata"

Tytuł: Droga na koniec świata
Autor: Marcin Kretkiewicz
Wydawnictwo: Novae Res



Camino de Santiago to średniowieczny szlak pielgrzymkowy, który wiedzie do położonego w Galicji Santiago de Compostela. To właśnie tam znajduje się grób jednego z dwunastu powołanych przez Jezusa uczniów – apostoła Jakuba. Już w XI wieku miejsce to otoczone było kultem, Santiago de Compostela obok Jerozolimy i Rzymu, stało się bowiem jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Każdego dnia Drogą św. Jakuba wędruje tysiące pielgrzymów, a pokonywane kilometry odmierzane są ilością stempli w credencial, paszporcie pielgrzyma.

niedziela, 9 lipca 2017

"Książki" o książkach, czyli recenzja wydania specjalnego magazynu

Jak w gąszczu wielu wspaniałych książek, które każdego dnia pojawiają się na półkach księgarni wybrać tę jedną, która szczególnie nas interesuje? W jaki sposób dotrzeć do informacji, co interesuje cenionych przez nas pisarzy, w jaki sposób tworzą? W jaki sposób na bieżąco śledzić aktualności literackiego rynku, informacje o odbywających się spotkaniach, targach? Oczywiście, w dobie mediów społecznościowych, jest szereg sposobów, by pozyskać wspomniane informacje, wszystkie jednak one są czasochłonne i zabierają te cenne minuty, które możemy przeznaczyć na czytanie książek. 

Przemek Corso "Miasto z gliny"

Tytuł: Miasto z gliny
Autor: Przemek Corso
Wydawnictwo: Bernardinum


Nie ma chyba osoby, która nie pasjonowałaby się przygodami Indiany Jonesa lub która nie czytała Pana Samochodzika. W tych powieściach przygodowych jest wszystko, co niezbędne do tego, by dobrze się bawić, by pożądać kolejnych wydarzeń, by utożsamiać się z bohaterem z pozycji wygodnego fotela. Dzięki takim powieściom czujemy się nieustannie motywowani, adrenalina zaczyna szybciej krążyć nam w organizmie, zaś wyobraźnia pracuje na największych obrotach, Wraz z bohaterami eksplorujemy bowiem nieznane miejsca, przeżywamy mrożące krew w żyłach sytuacje, ścigamy, i jesteśmy ścigani. W tego rodzaju powieściach przepis na sukces jest stosunkowo prosty – wystarczy tylko lekko zawadiacki, pozytywny bohater z zasadami oraz pasją, spora dawka niebezpieczeństwa ze strony „tych złych”, także wysoka stawka w grze.

sobota, 8 lipca 2017

Fototapeta, czyli modny trend 2017 roku

Źródło: myloview.pl
Tak, jak zmienia się moda i kreacje wielkich projektantów na każdy z sezonów, tak zmianom tym podlegają również wnętrza. Każda taka metamorfoza pociąga za sobą niemałe koszty, dlatego też nieliczni mogą sobie pozwolić, na całkowitą zmianę aranżacji swoich mieszkań czy domów. Jak zatem sprawić, by pomieszczenia zyskały nowy, modny look, a jednocześnie nie wydać fortuny? Odpowiedź przynoszą fototapety, dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem Internetu.

Joanna Lipowczan, Bartosz Malinowski "Wielki Szlak Himalajski"

Autor: Joanna Lipowczan, Bartosz Malinowski
Wydawnictwo: Bezdroża


„Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie śnią o przygodach a inni, pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i wyruszają na spotkanie swoich marzeń” – twierdzi Wojciech Cejrowski, a patrząc na historię ludzi, którzy marzenia te spełniają, trudno odmówić mu racji. Nie wystarczy bowiem śnić o wielkich rzeczach, nie wystarczy czegoś gorąco pragnąć, jeśli nie zrobimy nic, co by przybliżyło nas do realizacji tych marzeń. 

czwartek, 6 lipca 2017

Krzysztof P. Łabenda "Przetrwać noc"

Autor: Krzysztof P. Łabenda
Wydawnictwo: Psychoskok



„Miejsce dla wszelkiego rodzaju kombinatorów, przestępców w białych kołnierzykach i zwyczajnych bandziorów jest za kratami. Uczciwi ludzie nie muszą obawiać się prowokacji, bo jej nie ulegną. Jednostki słabe, zdemoralizowane muszą być eliminowane ze społeczeństwa. Prewencyjnie” – wbrew pozorom nie jest to stare przemówienie Stalina czy Hitlera, ale jednego ze współczesnych przywódców państwa. Rządy terroru, indoktrynacji, propagandy, niemalże powrót do gospodarki centralnie planowanej – jakieś skojarzenia? Tak, to oczywiście filozofia partii Pobożnych i Sprawiedliwych, armii plujących jadem karierowiczów i uzurpatorów, rządzących krzyżem i pejczem niemalże.

środa, 5 lipca 2017

Renata Czelny-Kawa „Serniki słodkie i wytrawne”

Autor: Renata Czelny-Kawa
Wydawnictwo: Psychoskok


Myśląc o nim, wyobrażamy sobie biały puch, delikatność, wyrafinowaną prostotę i niebiański smak. Niezależnie od tego, czy jest serwowany z rodzynkami, truskawkowym musem, czy podawany w pięciogwiazdkowej restauracji czy w domowym zaciszu, potrafi zwabić swoim zapachem wszystkich, potrafi uwieść i uzależnić. Mowa oczywiście o serniku, czyli najbardziej szlachetnym z ciast.

niedziela, 2 lipca 2017

Nicole Staabs "Detoks. Książka kucharska"

Autor: Nicole Staabs
Wydawnictwo: Jedność


Toksyny to szkodliwe substancje chemiczne w organizmie, które nie zostały unieszkodliwione lub usunięte. Ich źródłem może być skażone środowisko, pojawiają się również w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Toksyny obecne w naszym organizmie nie tylko wpływają na koncentrację, ale mogą wywoływać też takie objawy fizyczne, jak wyczerpanie czy ból głowy. Odpowiadają również za takie stany emocjonalne, jak gniew i frustracja lub uczucie przygnębienia i beznadziejności. Nie musimy tego znosić. Oczyszczenie organizmu stwarza okazję do zadbania o własne zdrowie i samopoczucie. Niestety kojarzy się ono z głodówkami i mało apetycznymi porcjami mikroskopijnej wielkości. Czy tak rzeczywiście musi być? Czy detoks nie może być smaczny?