niedziela, 30 kwietnia 2017

Penelope Douglas "Dręczyciel"

Tytuł: Dręczyciel
Autor: Penelope Douglas
Wydawnictwo: Helion


„Nigdy nie zniknęliśmy ze swojego życia. Oboje mieliśmy na siebie wpływ, choć żadne z nas nie zdawało sobie z tego sprawy” – słowa te mogą tak naprawdę odnosić się do każdej osoby, która choć na chwilę pojawiła się w naszym życiu. Każde takie spotkanie jest nowym doświadczeniem, jest kontaktem, które wywiera na nas pewien wpływ. Jest on tym silniejszy, im bliższa jest nam dana osoba, im bardziej nas zna, im dłużej z nią przebywamy, im więcej nas łączy. Co jednak, kiedy taka osoba niemal z dnia na dzień przeradza się we wroga? Kiedy, znając nasze tajemnice i słabe strony wie, gdzie należy uderzyć, by jak najmocniej zabolało?

sobota, 29 kwietnia 2017

Anna Szczypczyńska "Zakochaj się w bieganiu!"

Autor: Anna Szczypczyńska
Wydawnictwo: Septem


Ilekroć widzisz biegające osoby obiecujesz sobie, że jutro i ty ruszysz się z fotela i do nich dołączysz. Ilekroć patrzysz w lustro lub wciągasz spodnie, przeklinając nowe fałdki i kilogramy, robisz plany dotyczące zwiększenia aktywności i wieczornych biegów. Ilekroć widząc zmęczone, ale szczęśliwe osoby, które ukończyły maraton, podejmujesz decyzję, że zaczniesz biegać. Zapewne, przynajmniej kilka razy w roku, większość z nas składa sobie takie obietnice dotyczące zwiększenia aktywności fizycznej, zmiany trybu życia lub też – konkretnie – biegania. Zwykle na obietnicach tych się kończy, kiedy przychodzi pora wyjścia z domu szukamy bowiem kolejnych wymówek, które nie pozwalają ruszyć przed siebie.

piątek, 28 kwietnia 2017

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

W pobliżu ulicy Sienkiewicza, na Placu Wolności 2, mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy. Wizyta w nim to nie tyko prawdziwa przyjemność dla dzieci, ale również okazja do wspomnień dla dorosłych. 

Stała wystawa Muzeum, pt. „Miasto zabawek” prezentuje najstarsze i te najbardziej wyjątkowe zabawki wśród zbiorów placówki. Znajdziemy tu m.in. lalki, a także ich głowy (reszta ciała lalki była doszywana w domu z gałganków), domki i serwisy dla lalek, ołowiane żołnierzyki, misie, konia na biegunach pokrytego cielęcą skórką czy replikę modelu włoskiego samochodu wyścigowego.

Lusia, Wojtuś, Eliza i Wojciech Łopacińscy "Zabrałam brata dookoła świata. Ameryka Łacińska"

Autor: Lusia, Wojtuś, Eliza i Wojciech Łopacińscy
Wydawnictwo: Bezdroża



„Moi rodzice są super, ale muszę ich pilnować, bo czasami przesadzają. Mówili mi, że ta wyprawa będzie trochę inna niż nasze dotychczasowe życie, ale żeby spać pomiędzy barowymi stolikami na lotnisku…” – wzmianka o noclegu na lotnisku, w przypadku niepełnoletniego dziecka, u wielu rodziców mogłaby wywołać dreszcz przerażenia. Ale nie u małżeństwa Łopacińskich, którzy na przekór współczesnym trendom wychowawczym, koncentrującym się na izolowaniu dziecka od wszelkich problemów i posyłaniu na kolejne zajęcia dodatkowe, postanowili dać swoim dzieciom prawdziwą szkołę. Szkołę życia. 

środa, 26 kwietnia 2017

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach

Poniedziałkowe popołudnie postanowiłam wykorzystać na wizytę w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, stanowiącego prawdziwą gratkę dla miłośników twórczości autora. Dodatkowym bodźcem była wspaniała wystawa czasowa, doskonale uzupełniająca ekspozycję skoncentrowaną na młodych latach pisarza, okresie edukacji Żeromskiego oraz przedstawiającą pamiątki po pisarzu. Mowa tu o wystawie poświęconej Monice Żeromskiej. Dla większości Polaków była ona tylko córką wielkiego pisarza,  a niewiele osób wie, że misją życiową Moniki Żeromskiej było utrzymanie pieczy nad spuścizną ojca. Bilet na obie wystawy to wydatek 11 zł.

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

W.E.B. Griffin "Mordercy"

Tytuł: Mordercy
Autor: W.E.B. Griffin 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka



„A policja musi przecież jakoś żyć / Gdy praca nisko płatna, ktoś inny musi płacić / Za takie marne grosze, to jest typowe / Tylko idiota by nadstawiał swoją głowę” - te słowa Kazika Staszewskiego bywają niekiedy prorocze. Choć wewnętrzne śledztwa policji są tajne, od czasu do czasu do mediów przecieka wiadomość o skorumpowanych policjantach, o funkcjonariuszach, którzy nawet czynnie uczestniczą w nielegalnych procederach. Uciszając swoje sumienie, tłumaczą się niskimi zarobkami, nie zdając sobie sprawy, że ich postępowanie jest powodem braku zaufania społecznego i powszechnej niechęci do współpracy z policją. 

niedziela, 23 kwietnia 2017

Katharine McGee "Tysiąc Pięter" - sekret Rylin

Witajcie. Tu plotkara. Informuję was o skandalach w Wieży… Tak naprawdę jestem Rylin Myers, mieszkanka 32 piętra, żenująco niskiego, jeśli chcecie znać moje zdanie. Tak naprawdę, nie stać nas z siostrą nawet na to lokum, które trudno nazwać mieszkaniem.

Odkąd rok temu zmarła mama, opiekuje się swoją siostrą, pełniąc dla niej rolę rodziny zastępczej. Jestem gotowa zrobić wszystko, byśmy z Chrissą mogły zostać razem, poświęciłam dla niej nawet swoją młodość. Ale nie mogłam dopuścić, żeby moją siostra wychowywali obcy ludzie, zatem przyjęłam na pełen etat pracę na stacji kolejki i utknęłam na mało rozwojowym stanowisku, z wynagrodzeniem, za które trudno się utrzymać. Nie mam jednak innego wyjścia – nie mogę dalej chodzić do szkoły, bo muszę pracować. 

Najgorsze jest to, że z każdym dniem nasze długi rosną i grozi nam eksmisja. To właśnie dlatego przyjęłam ofertę dorywczej pracy przy sprzątaniu po przyjęciu odbywającym się na wyższym piętrze. A teraz … jeden z mieszkających tam chłopaków stał się moim sekretem.

Amanda Prowse "Córka doskonała"

Autor: Amanda Prowse
Wydawnictwo: Kobiece


„Pewnie wyobrażasz sobie, że zestarzejecie się razem pośród róż w ogrodzie. Tak nie będzie, Martha. To jest tylko zmyłka. To się zmienia, ale przed tym nikt cię nie ostrzeże. Myślisz, ze znalazłaś swoją wielką miłość? Chryste, minie kilka lat, a on cię nawet nie będzie pamiętał! A ty będziesz marzyć w nieskończoność i tęsknić za nim po nocach” – ile to razy matki przeprowadzały taką rozmowę ze swoimi córkami. Zaskakujące jest to, że zazwyczaj nie przynosiły one żadnych rezultatów, tak to bowiem jest, że człowiek musi nauczyć się na własnych błędach. Tylko … czy zawsze są to błędy? Ile w pretensjach matki do dziecka jest własnych niezaspokojonych ambicji? Ile z tych córek zostało obarczonych odpowiedzialnością za realizację marzeń swoich matek? Ile z tych ambicji i dążeń nie wynika z rzeczywistych pragnień dzieci, ale niezaspokojonych potrzeb rodziców? Na to pytanie każdy z nas może sobie odpowiedzieć, ale szczerość wobec siebie bywa niekiedy bolesna…

sobota, 22 kwietnia 2017

Sosnowieckie Dni Orchidei i Kaktusów

Raz w roku, przez kilka dni, Sosnowiec zamienia się w egzotyczne miasto, nad którym unosi się zniewalający zapach orchidei. To tu bowiem odbywają się Dni Orchidei i Kaktusów, a tegoroczną ekspozycję można oglądać przez trzy dni, od 21 do 23 kwietnia. 

Mimo iż jestem częstym gościem w sosnowieckim Egzotarium, rzadko mam okazję dotrzeć na ten wyjątkowy pokaz cudów natury, dlatego w tym roku postanowiłam wykorzystać wolną chwilę i pozwoliłam, by porwała mnie feeria barw.

Katharine McGee "Tysiąc Pięter" - sekret Eris

Witajcie. Tu plotkara. Informuję was o skandalach w Wieży… Tak naprawdę jestem Eris Dodd-Radson i jestem obrzydliwie bogata. A przynajmniej byłam, zanim mój ojciec nie odkrył pewnego sekretu, pieczołowicie przed nim skrywanego przez moją matkę. Czy jednak mogę ją o to obwiniać, skoro ja również trzymam tę informację w tajemnicy przed przyjaciółmi? 

piątek, 21 kwietnia 2017

Weronika Madejska „Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem”

Autor: Weronika Madejska
Wydawnictwo: Septem



Owoce pod migdałową pierzynką? Jagodzianki lub dostojne bezy? A może ciasto marchewkowe bądź też ciasteczka dyniowe? Towarzyszy ci przekonanie, że te delicje nie są dla ciebie, bo przecież jesteś na diecie i to na domiar złego, na diecie bezglutenowej? Nic bardziej mylnego, wszak możliwy jest taki dobór składników, takie ich połączenie, by zaspokoić wymagania największego smakosza, a przy tym sięgać po nie bez obawy o swoje zdrowie.

Katharine McGee "Tysiąc Pięter" - sekret Ledy

Witajcie. Tu plotkara. Informuję was o skandalach w Wieży… Tak naprawdę jestem Leda Cole i staram się zrozumieć, dlaczego moja najlepsza przyjaciółka zaczęła się do mnie wrogo odnosić. Wydaje mi się też, że ukrywa jakiś sekret, ale nawet nie próbuję jej zmusić do wyznań. Dlaczego? Bo sama mam tajemnicę, o której wolałabym nie mówić… 

Chcecie mnie bliżej poznać? Mogę wam zdradzić, że jestem dużo mniej atrakcyjna od Avery i mam z tego powodu kompleksy. Nie pomaga też fakt, iż chłopak, z którym straciłam dziewictwo, zniknął następnego dnia i niemal przez rok nikt nie wiedział, gdzie się znajduje. Moja samoocena gwałtownie spadła i jedynie środki odurzające z xenperdrenem na czele były w stanie mi pomóc. Byłam przekonana, że panuję nad nałogiem, a przynajmniej było tak, zanim w fatalnym stanie nie znalazłam się w klinice o wdzięcznej nazwie Srebrna Zatoka, znajdującej się w Nevadzie. 

czwartek, 20 kwietnia 2017

Katharine McGee "Tysiąc Pięter" - sekret Avery

Witajcie. Tu plotkara. Informuję was o skandalach w Wieży… Tak naprawdę jestem Avery Fuller i staram się nie plotkować i nie zdradzać sekretów innych. Dlaczego? Bo sama mam jeden, o którym świat nie może się dowiedzieć…

Chcecie mnie bliżej poznać? Mogę wam zdradzić, że jestem wyjątkowo udaną krzyżówką genetyczną, na którą rodzice czekali wiele lat. Ludzie mówią, że jestem olśniewająco piękna i jest to prawda. Na dodatek jestem obdarzona inteligencją ojca i bystrością matki, nikt też nie może uprzeć się mojemu urokowi. Chciałabym powiedzieć, że jestem typową nastolatką z Nowego Jorku, ale byłoby to kłamstwo. Penthouse na tysięcznym piętrze znanego wieżowca, będącego sercem miasta, wyróżnia mnie nawet wśród moich majętnych znajomych. Wieża – tak mówią o tym drapaczu chmur, a poszczególne jego piętra to wyznacznik statusu społecznego – im niższe piętra, tym gorzej sytuowani ludzie.

Mallika Chopra „Pomysł na dobre życie”

Autor: Mallika Chopra
Wydawnictwo: Studio Emka


Kim tak naprawdę jestem? Jak jest moja rola w życiu? Co chcę osiągnąć i czego tak naprawdę pragnę? Te pytania, choć wydają się banalnie proste, są jednymi z najtrudniejszych, na jakie musimy odpowiedzieć. Niestety, bardzo często tych pytań sobie w ogóle nie stawiamy, a kiedy cisną się na usta, staramy się je stłumić nowymi obowiązkami, które na siebie nakładamy, czy też kupowanymi przedmiotami. Z czasem udaje nam się uśpić naszą intuicję, zdolność rozróżniania tego, co dla nas i dla naszego ciała dobre i złe, przychodzą jednak takie momenty, kiedy musimy o siebie zawalczyć. 

środa, 19 kwietnia 2017

Ewa Hanter "Jasna Góra – Dom Królowej"

Autor: Ewa Hanter
Wydawnictwo: Paulinianum


„Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu Matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa” – mówił św. Jan Paweł II na Jasnej Górze. Te słowa tylko potwierdzają wielkość i wyjątkowość tego miejsca, w którym znajduje się zespół klasztorny paulinów, a które jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Co roku pielgrzymują tam tysiące osób z Polski oraz z zagranicy, by pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i by doświadczyć działania tej miłosiernej Matki.

wtorek, 18 kwietnia 2017

Évelyne Brisou-Pellen "Dwór. Liam i mapa wieczności"

Autor: Évelyne Brisou-Pellen
Wydawnictwo: Widnokrąg


„Wiesz czym są duchy? To mężczyźni i kobiety, którzy nie pogodzili się z przeszłością. To są prawdziwe duchy” – te słowa, zaczerpnięte z jednej z książek Kinga doskonale oddają naturę duchów, a także przyczyny ich błąkania się pośród żywych. Niektórych na tym świecie trzyma brak zgody na śmierć, innych negatywne emocje, jeszcze inni nie mogą odejść, dopóki nie załatwią ważnych dla nich spraw. Zwykle duchy nie są groźne, choć zdarzają się wśród nich osobniki, które chętnie pożarłyby niewinne dusze, żeby choć na chwilę odzyskać cielesność.

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Jim Muncy "Czas to skarb. 24 zasady zarządzania czasem"

Autor: Jim Muncy
Wydawnictwo: Studio Emka


„(…) Życie nie nagradza nas za to, co wiemy, ani za to, co rozumiemy. Życie nagradza nas za to, co robimy. Życie reaguje na nasze działania, a nie myśli (…). Jeśli jednak nie robimy, co trzeba, to nasza wiedza nie ma znaczenia” – twierdzi Jim Muncy, profesor marketingu w Kolegium Biznesu na Uniwersytecie w Georgii. Nasuwa się zatem pytanie, jak działać, żeby mieć z tego korzyść i co sprawia, że działając w tym samym czasie jedni osiągają spektakularne sukcesy, a drudzy co najwyżej wiodą przeciętne życie? Okazuje się, że odpowiedź tkwi nie tyle w samym działaniu ale w działaniu odpowiednim i przy optymalnym wykorzystaniu dostępnego czasu.

niedziela, 16 kwietnia 2017

Jak trzymać rękę na pulsie, czyli szukamy interesujących wydarzeń

www.kiwiportal.pl
Już Maslow, konstruując swoją piramidę potrzeb, zwrócił uwagę na potrzeby przynależności, czyli akceptacji, miłości, bycia członkiem grupy, a także potrzeby samorealizacji, obejmujące rozwijanie talentów i pasji. To, w jakim stopniu potrzeby te zostają spełnione, dużo zależy od nas samych, od naszej aktywności, nastawienia do świata i ludzi. Jednak, niezależnie od tego, czy jesteśmy introwertykami czy ekstrawertykami, ilość wydarzeń, począwszy od koncertów, poprzez konferencje, kursy i szkolenia, jest oszałamiająca. Niestety, wielu z nas nie potrafi z tej obfitości korzystać.

Artur Hajzer "Korona Ziemi"

Tytuł: Korona Ziemi 
Autor: Artur Hajzer 
Wydawnictwo: Stapis 


„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności" – tak o górach mówił ich wielki miłośnik, Jan Paweł II. Ale góry to nie tylko przeżywanie uniesień, to nie tylko sukcesy związane ze zdobywaniem szczytów. To również trud wpisany w gromadzenie funduszy na kolejne wyprawy, to chorobliwa ambicja wspinaczy, która – jeśli dodamy do niej presję tłumu – zmusza niekiedy do kłamstwa, to również śmiercionośna potęga i majestat gór, które upominają się o ofiarę. 

Pieter Aspe "Kwadrat zemsty"

Tytuł: Kwadrat zemsty
Autor: Pieter Aspe
Wydawnictwo: Videograf


Są takie miejsca na ziemi, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Jednym z nich jest romantyczna Brugia, nie bez przyczyny zwana Wenecją Północy lub flamandzką Wenecją. Turyści kochają jej średniowieczną zabudowę, zabytkowe centrum, a także bogatą kolekcję malarstwa flamandzkiego. Ale nawet do Brugii dotarła korupcja i przestępczość, nawet tutaj czai się występek i zło.

Doskonale o tym wie komisarz Pieter Van In, któremu przyszło prowadzić zagadkowe śledztwo, będące najwyraźniej aktem zemsty. Ofiarą padła rodzina jednego z najbardziej wpływowych członków lokalnej społeczności, Ludovica Degroofa, szanowanego katolika, Rycerza Zakonu Msaltańskiego, donatora wielu kościelnych organizacji, a w rzeczywistości – despoty i zboczeńca. Cła sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż można by sądzić po włamaniu do sklepu jubilerskiego, prowadzonego przez syna Degroofa. W śledztwie pomaga komisarzowi piękna Hannelore Martens, zastępca prokuratora, zaś o tajemnicach Brugii przeczytać możemy we wciągającej powieści „Kwadrat zemsty”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Videograf książka Pietera Aspe to pierwszy tom cyklu z Van Innem w tle, a zarazem pasjonująca przygoda i łamigłówka, której rozwiązanie zaskakuje. To powieść lekka, ale daleka od banału, dlatego nawet najbardziej wymagający wielbiciele kryminalnych historii nie będą mogli się od niej oderwać. 

piątek, 14 kwietnia 2017

Karolina i Hans Lijklema "Co się stało? Małe wypadki"

Autor: Karolina i Hans Lijklema
Wydawnictwo: Widnokrąg


Zabawa, zarówno indywidualna, jak i w grupie rówieśniczej, jest źródłem wielu różnorodnych bodźców. Udane i nieudane próby porozumiewania się, nieprzewidziane zachowania towarzyszy zabawy, rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie nowych, interesujących przedmiotów, ich zastosowań, twórczych rozwiązań, pobudzenie wyobraźni – to tylko niektóre z elementów zabawy, dostarczających różnorodnego budulca pojęciowego. W zabawie, zarówno swobodnej, jak i zorganizowanej, pojawia się wiele sytuacji nieprzewidzianych, z których część, jeśli zostanie zauważona i właściwie zrozumiana, może stać się punktem wyjścia innowacji, wzbogacenia aktywności. Niestety z zabawą wiążą się też pewne konsekwencje, szczególnie wówczas, kiedy dziecko nie jest świadome rezultatów pewnych zachowań. 

Królik, Zając i Kura, czyli trzy książki nie tylko na Święta Wielkanocne

Dzieci, zapytane o symbole Świąt Wielkanocnych, bez wahania wymieniają kurczaczki i jajka (symbolizują życie), baranka (symbol zmartwychwstania Jezusa) oraz zajączka, będącego symbolem płodności. Święta te, choć kojarzone przez najmłodszych wyłącznie z ich fizycznymi atrybutami oraz podarkami przynoszącymi przez zajączka, są tak naprawdę świętem duchowym i to jednym z najważniejszych i jednocześnie najstarszych świąt chrześcijańskich. O tym, dlaczego Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedziela Zmartwychwstania są tak ważne i z jakimi wydarzeniami są związane, dzieci mogą dowiedzieć między innymi z książek opublikowanych nakładem Wydawnictwa Jedność, takich jak "Wielkanoc" czy "Wielkanocna historia". 

Krzysztof Bochus "Czarny manuskrypt"

Tytuł: Czarny manuskrypt
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: MUZA


„Człowiek zawsze zostawia ślady. Żaden człowiek nie jest też bez cienia…” - pisał w jednej ze swoich powieści Henning Mankell. Doskonale wiedzą o tym również policjanci prowadzący śledztwa, którzy ze strzępów informacji, fragmentów wspomnień, a nawet mikrośladów są w stanie złożyć spójną historię, opisać przebieg wydarzeń oraz osobę sprawcy. Każde zakończone dochodzenie jest sukcesem - wszak udało się wytropić przestępcę, ale i porażką dla społeczeństwa, którego ów człowiek jest częścią.

czwartek, 13 kwietnia 2017

Rachel Roy "Zaprojektuj swój styl"

Autor: Rachel Roy
Wydawnictwo: Kobiece


„Moda jest bronią, która pomaga przetrwać w warunkach codziennego życia” – mówił Bill Cunningham, amerykański fotograf i trudno się z tym nie zgodzić. Nie od dziś wiadomo, że przysłowie o szacie, która rzekomo nie zdobi człowieka, jest mocno nieaktualne tym bardziej, że bycie modnym i stylowym wcale nie jest oznaką trzpiotowatości czy narcyzmu. Przeciwnie – osoba dobrze ubrana, która doskonale czuje się w swoim ubraniu, która dzięki niemu jest bardziej pewną siebie i świadoma swoich dążeń, a nawet siebie, jest bardziej naturalna i swobodna. Choć byśmy udawali, że moda nie ma znaczenia, a zakładane stroje w żaden sposób nie wpływają na nasze samopoczucie, czy sposób odbierania naszej osoby przez otoczenie, będzie to oszukiwanie samego siebie. 

środa, 12 kwietnia 2017

David Baddiel "Agencja Wynajmu Rodziców"

Autor: David Baddiel
Wydawnictwo: Lemoniada.pl


Richard Paul Evans w jednej ze swoich powieści pisał: „Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich (…)”. Dokładnie te same słowa można odnieść do rodziców – wszak niejednokrotnie mamy wrażenie, że mówimy zupełnie odmiennym językiem, że żyjemy na odległych planetach i nie jesteśmy w stanie nawiązać z nimi nawet nici porozumienia. Niestety życie nie przyjmuje reklamacji w temacie rodziców, nie można ich wymienić, zwrócić, nie można przetestować przed zakupem. Zaraz … zaraz, czy na pewno?

wtorek, 11 kwietnia 2017

Cecelia Ahern "Pora na życie"

Tytuł: Pora na życie
Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Świat Książki


„Złoszczę się na Ciebie bo nie tylko nie jesteś szczęśliwa, ale jeszcze na domiar złego nie potrafisz sobie wyobrazić, że mogłabyś być. Co uważam za ... smutne" – słowa te, w zdumiewający sposób podsumowujące egzystencję wielu z nas, powinny skłonić do refleksji nad własną codziennością, nad naszym stosunkiem do otaczającej rzeczywistości. Zbyt często bowiem nasze życie ogranicza się tylko do trwania, do monotonnego i bezcelowego funkcjonowania. Pokonujemy trasę z domu do pracy i z pracy do domu, coraz rzadziej angażujemy się w relacje międzyludzkie, ból istnienia zagłuszając używkami czy zakupami. 

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Opowieści o Wielkanocy, czyli Wydawnictwo Jedność dla najmłodszych

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie, które obchodzone są na pamiątkę śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa. Punktem kulminacyjnym tych Świąt jest Triduum Paschalne, które rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy w Wielką Niedzielę, zwaną Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. Triduum Paschalne, wraz z poprzedzającymi go dniami, wchodzi w skład Wielkiego Tygodnia. 

Wielkanoc jest świętem ruchomych, a jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Ze Świętem tym związanych jest wiele tradycji, jednak niezależnie od nich, należy stwierdzić, że jest to święto duchowe – wszak Zmartwychwstanie Jezusa nie dotyczy tylko przeszłości, ale daje nadzieję i radość. To Zmartwychwstanie nie oznacza wycofania się Boga ze świata, ale przeciwnie, to czas nowego tworzenia.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Heinrich Harrer "Wracam z epoki kamiennej"

Autor: Heinrich Harrer
Wydawnictwo: Stapis


Heinrich Harrer to austriacki alpinista, himalaista, geograf, pisarz oraz … nauczyciel Dalajlamy XIV. Świat poznał jego nazwisko nie tylko dzięki zdobyciu północnej ściany Eigeru, o czym napisał w książce „Biały Pająk”, która to pozycja weszła do kanonu literatury górskiej, ale przede wszystkim dzięki publikacji „Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy”. Nakręcony na tej podstawie doskonały film z Bradem Pittem w roli głównej sprawił, że o alpiniście usłyszeli nawet ci, którzy nie interesują się wspinaczką wysokogórską. 

sobota, 8 kwietnia 2017

Izabeli Panopulos "Na półmetku"

Tytuł: Na półmetku
Autor: Izabeli Panopulos
Wydawnictwo: Psychoskok


„Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień / już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz (…)” – śpiewał niegdyś Andrzej Rosiewicz, a ten popularny utwór nuciła cała Polska. Czy jednak, zważywszy na wymowę słów, piosenka ta powinna towarzyszyć wszystkim zbliżającym się do czterdziestki? Czy lekko nie trąci fatalizmem i czarnowidztwem zapowiadając, że „już bliżej nam niż dalej”? Niezależnie od tego, jakie intencje miał autor pisząc słowa piosenki, pewne jest, że dla wielu osób – szczególnie dla kobiet – przemijanie jest kwestią wyjątkowo drażliwą. Czterdzieste urodziny to czas pewnych podsumowań, weryfikacji dokonań i niekiedy smutnej refleksji, że nic nie zostało z naszych młodzieńczych marzeń, że nie możemy poszczycić się żadnymi dokonaniami. 

Anna Snoekstra "Córeczka"

Tytuł: Córeczka
Autor: Anna Snoekstra
Wydawnictwo: HarperCollins


W samej tylko Polsce każdego roku ginie około dziewiętnastu tysięcy osób z których blisko dwa tysiące nie odnajduje się nigdy. W grupie wiekowej do siedemnastego roku życia dane są jeszcze bardziej zatrważające – ginie ponad osiem tysięcy dzieci rocznie. Przyczyny zaginięć ludzi są różne, choć można je uzależnić od wieku osoby zaginionej – w przypadku dorosłych do najczęściej występujących powodów zalicza się depresje czy nagłe wystąpienie zaburzeń psychicznych, zaś jeśli chodzi o dzieci – ucieczki ale i uprowadzenia czy morderstwa.

piątek, 7 kwietnia 2017

Agata Hącia, Ewa Wolańska, Adam Wolański "Księga cytatów"

Autor: Agata Hącia, Ewa Wolańska, Adam Wolański
Wydawnictwo: PWN


Cytat to nie tylko dosłowne przytoczenie słów danej osoby – dzięki odpowiedniemu użyciu dodaje on głębi naszym przemyśleniom, skłania do zastanowienia, refleksji, prowokuje do dyskusji, niekiedy nawet może stanowić punkt wyjścia do rozprawy na dany temat. Cytaty wykorzystujemy nie tylko w rozprawach naukowych czy pracy dziennikarskiej, ale szczególnie często sięgamy po wypowiedzi pisarzy, poetów czy naukowców w szkole. Odpowiedni cytat potrafi nadać pisemnej pracy nowego charakteru i nowej jakości.

Z wycieczką po Londynie

Mimo licznych podróży, tych dalekich i tych bliskich, wciąż z utęsknieniem czekam na chwilę, kiedy znów będę mogła zawitać do Londynu. To jedno z tych miast, do których nieustannie powracam, które kryje w sobie niezmierzony potencjał, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonały wybór zarówno jeśli chodzi o naukę języka angielskiego, eksplorowanie muzeów, beztroską zabawę, jak i szaleństwo na wyprzedażach.

Bogactwo hoteli typu B&B oraz hosteli, gęsta sieć linii metra i doskonała komunikacja autobusowa sprawiają, że Londyn można eksplorować samodzielnie lub też powierzyć organizację wyjazdu profesjonalnej firmie. To również idealne miejsce, by zainteresować nauką języka dzieci, by pokazać im korzyści płynące ze znajomości języków, zapoznać z bogatą kulturą Anglii oraz fascynującą historią. Wycieczki szkolne do Londynu mogą okazać się niepowtarzalną szansą na rozbudzenie w dzieciach głodu wiedzy, a jednocześnie na pokazanie im lokalnego kolorytu.

czwartek, 6 kwietnia 2017

Amsterdam - weekend w Holandii (część II)

Poranek w Keuhenhof dostarczył wspaniałych przeżyć i wypełnił świat kolorami. To jednak nie był koniec tej emocjonującej wyprawy szlakiem tulipanów. Z ogrodu bowiem niedaleko już do Amsterdamu – miasta wzniesionego na drewnianych palach, miasta ponad stu sześćdziesięciu kanałów będących niegdyś drogą komunikacji oraz transportu towarów i … miasta zwanego Wenecją Północy.

Tak naprawdę historia Amsterdamu zaczęła się od rybaków, którzy w XII w. osiedlili się nad rzeką – według legendy przybili do brzegu na małej białej łódce i z psem. Woda odgrywa w rozwoju miasta niebagatelne znaczenie, bowiem to na niebezpiecznych ale dochodowych wyprawach morskich, miasto najbardziej się wzbogaciło. Nic zatem dziwnego, że do wody nawiązuje sama nazwa miasta – Amsterdam oznacza tamę, czyli dam, na rzece Amstel (pierwotna nazwa miasta to Amstelredam).

Anna Jaklewicz "Indonezja. Po drugiej stronie raju"

Autor: Anna Jaklewicz
Wydawnictwo: Bezdroża


Na Indonezję można patrzeć przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i przepięknych zdjęć lazurowej wody, piaszczystych plaży i palm. Takie wyjazdy dla wymagających podróżników mają swoją cenę, ale w zamian turyści otrzymują możliwość pobytu niemalże w raju. Organizatorzy kuszą wspaniałymi wschodami słońca nad wulkanem Kelimutu, jednymi z najpiękniejszych raf koralowych świata, endemicznymi gatunkami zwierząt, wizytami na plantacjach przypraw czy degustacjami najdroższej kawy świata – Kopi Luwak. Ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma jednak wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa. 

środa, 5 kwietnia 2017

Louisa Thomsen Brits "Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie"

Tytuł: Księga hygge
Autor: Louisa Thomsen Brits
Wydawnictwo: Sensus


„Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże” – te słowa amerykańskiej powieściopisarki, Buck Pearl, doskonale wpisują się w pewną filozofię życia, która zdobywa coraz większą popularność w ostatnich latach. Mowa oczywiście o hygge – pojęciu przetłumaczalnym wyłącznie obrazowo, związanym z doświadczaniem, z komfortem bycia z sobą, z innymi ludźmi, z zadowoleniem i ze skupieniem. To koncentracja na tym, by być a nie mieć. W czasach, kiedy wystawy sklepowe kuszą wszelakimi dobrami, kiedy stosunki międzyludzkie stają się coraz bardziej płytkie, pozorne, nagle nastąpił zwrot w kierunku prostoty i pytań o to, czego naprawdę potrzebujemy do życia.

niedziela, 2 kwietnia 2017

Keukenhof - weekend w Holandii (część I)

Jeśli masz wolny weekend oraz niezłą kondycję, możesz wybrać się na wyprawę do Amsterdamu oraz jednego z najpiękniejszych ogrodów świata – Keukenhof. To właśnie te ogrody były moim przystankiem w drodze do niezwykłego miasta zbudowanego na palach, gdzie zalegalizowane są zarówno miękkie narkotyki, jak i prostytucja.

Nazwa Keukenhof wywodzi się z czasów średniowiecznych – wówczas to księżna Jakoby van Beiren z Bawarii w miejscu obecnego ogrodu uprawiała ogródek ziołowo-warzywny. Dlatego też dosłowne tłumaczenie słowa „keukenhof” oznacza „ogród kuchenny”.

Tracy Rees "Tajemnice Amy Snow "

Tytuł: Tajemnice Amy Snow 
Autor: Tracy Rees
Wydawnictwo: Czarna Owca


Myślisz, że historia o Kopciuszku to tylko bajka? Że nie istnieją w życiu takie dobre wróżki, które pragną odmienić los drugiej osoby? Jesteś przekonana, że drogę od nędzarki do bajecznie bogatej damy można pokonać wyłącznie w snach? Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Wszak nigdy nie wiadomo, jakie plany ma wobec nas los i jak wielką niespodziankę dla nas szykuje. Niekiedy na tę cudowną odmianę czeka się rok lub dwa, niekiedy lat siedemnaście, ale czyż nie dlatego życie jest tak fascynujące?