Autor: Joanna Furgalińska
Wydawnictwo: PWN
Ilość programów kulinarnych, konkursów związanych z gotowaniem i pieczeniem, reality show, w których głównym bohaterem jest … żywność dowodzi, jak ważnym dla nas tematem jest jedzenie. Nawet jeśli nie gustujemy w oddawaniu się radosnej twórczości we własnej kuchni, to z pewnością doceniamy dobry obiad czy smaczne ciasto, często również z ciekawością podpatrujemy osoby, które potrafią stworzyć prawdziwe cuda z powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Niezależnie od tego, czy spożywamy wszystko, co jest dostępne na rynku, czy też z pewnych względów musimy wyłączyć określone grupy produktów, to zapewne niemal każdy z nas ma potrawę, którą potrafi samodzielnie przygotować i którą może pochwalić się wśród znajomych czy rodziny. Niekiedy opiera się ona na przepisie z kuchni włoskiej czy hiszpańskiej, smaku przywiezionym z podróży dalekich lub bliskich, często jednak ta popisowa potrawa jest wynikiem kulinarnej edukacji odebranej od mamy czy babci.
O tym, jak bogata w smaki jest polska kuchnia wiemy doskonale nawet wówczas, kiedy zachwycamy się zupełnie innymi kulinarnymi klimatami. Miłośnicy poszczególnych regionów rodzimego kraju doskonale znają smak śląskiej rolady, rogali świętomarcińskich czy zakopiańskich serów, ale na tym tradycja się nie kończy. O tym, jak wspaniała jest nasza rodzima oferta, przekonać możemy się dzięki lekturze niezwykle oryginalnej książki, opracowanej przez Joannę Furgalińską. Pozycja „Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji. Zobacz. Zrób. Zjedz”, opublikowana nakładem wydawnictwa PWN, jest wspaniałą propozycją nie tylko dla tych, którzy gotują od lat, ale przede wszystkich dla tych, którzy w kuchni stawiają swoje pierwsze kroki. Wspaniałe przepisy na dobrze wszystkim znane i lubiane dania zostały tak dobrane, że każdy jest w stanie przygotować niezwykłe potrawy, które zachwycą rodzinę, a także naszych gości.
Na stronach tego wyjątkowego poradnika kulinarnego (tak bowiem można te książkę kucharską śmiało nazwać), znajdziemy zarówno przepisy na zupy, potrawy z mąki i ziemniaków, potrawy mięsne, dnia z ryb, jak i propozycje wykorzystania warzyw, nieco słodkości oraz przepisy na pyszne napoje i dodatki. Ponadto autorka odsłania przed nami tajemnicę miar i wag, ułatwiając pracę oraz oszczędzając czasochłonnego odmierzania składników za pomocą kuchennej wagi.
Dzięki przedstawieniu składników oraz kolejnych czynności w formie graficznej, unikamy niejasności dotyczącej kolejności użycia produktów, dylematów związanych z ich łączeniem, nie mamy również problemów z jednoczesnym wykonywaniem danej czynności i spoglądaniem na ponumerowane rysunki. To sprawia, że nawet dziecko jest w stanie wykonać większość tych potraw (oczywiście pod czujnym okiem rodziców), przyjemność z gotowania odnajdą również osoby, które do tej chwili deklarowały jedynie umiejętność „przypalania wody”. Dzięki propozycjom Furgalińskiej możemy cieszyć się smakiem barszczu czerwonego, takiego jak robiła nasza mama, poznamy również przepis na chłodnik litewski, wrócimy do czasów dzieciństwa jedząc własnoręcznie ugotowaną zupę ogórkową czy krupnik. Naszym popisowym dniem niedzielnym może zostać rosół, nauczymy się również przygotować wigilijną zupę rybną. Polska kuchnia to nie tylko zupy, ale również bogactwo mącznych potraw. Dlatego i my mamy szansę, by na rodzinnym stole pojawiły się leniwe pierogi, delikatne kopytka ziemniaczane, uwielbiane przez wszystkich kluski śląskie czy racuchy serowe.
Miłośnicy mięs nie rozczarują się podczas degustowania sztuki mięsa w sosie chrzanowym, zaś kubki smakowe wielbicieli zrazów, z radości śpiewać będą unisono. Alternatywą są dania z ryb, w tym problematyczny dotąd karp w galarecie, a także delikatne i pieszczące podniebienie pulpety rybne. Jako że warzywa powinny grać na naszym stole pierwszoplanową rolę i to przez cały rok, dowiemy się, jak można zachować smaki lata i jesieni. Nauczymy się robić ogórki kiszone i kiszoną kapustę, spróbujemy zasmażanego szpinaku oraz ćwikły z chrzanem. Z uwagi na to, że polski obiad nie może obyć się bez deseru, autorka wodzi nas na pokuszenie proponując dobrze znane z dzieciństwa smaki i zapachy. Przygotujemy ciasteczka wyciskane przez maszynkę (dokładnie takie, jakie niegdyś robiła babcia), na wykwintne przyjęcie zaserwować możemy ptysie z bitą śmietaną, a na karnawałowe szaleństwo – faworki. Pączki z różą kusić będą nie tylko w Tłusty Czwartek, a szarlotka czy ciasto ze śliwkami będą dopełnieniem każdego podwieczorku.
Do obiadu możemy zaserwować również kompot z jabłek, który nauczymy się gotować, zaś o wigilijną tradycję pomoże zadbać kompot z suszu. Autorka proponuje również kilka szybkich dodatków, które podnoszą walory smakowe innych potraw. Mowa tu choćby o sosie pomidorowym, który możemy podawać do gołąbków, czy do zapiekania dań jarskich, a także o zasmażce, sosie grzybowym oraz tatarskim. To tylko kilka z wielu niezwykle smacznych przepisów, które pozwolą nam przygotować dania co najmniej tak dobre jak te, które przechowujemy we wspomnieniach z dzieciństwa. To wszystko sprawia, że książka Furgalińskiej „Polska kuchnia” jest udaną próbą udowodnienia, że polska kuchnia potrafi zachwycać swoim bogactwem i różnorodnością smaków, że obiad to nie tylko kotlet schabowy z ziemniakami i mizerią. Atrakcyjna szata graficzna, twarda oprawa, a także sposób przedstawienia przepisów – to wszystko stanowi tylko przysłowiową wisienkę na torcie. Publikacja jest bowiem jedną z tych, którą warto mieć przy sobie w przestrzeni kuchennej, którą warto się dzielić, propagując w świecie smak polskich tradycyjnych potraw.
świetne grafiki w książce - to mnie przekonuje :)
OdpowiedzUsuńDokładnie. Jak stwierdziła moja Osobista Rodzicielka - książka nawet dla opornych:-)
Usuńno i proszę, książka dla mnie, bo nie lubię gotować = potrawy mi nie wychodzą = zniechęcam się ;)
OdpowiedzUsuńZ tą książką nie może się nie udać:-)
UsuńKsiążka podoba mi sie chociażby ze względu na wykonanie :D Przeurocze rysunki!
OdpowiedzUsuńPozdrowionka,
Smiley
https://www.facebook.com/SmileyProjectPL/
To może być mała inspiracja dla Ciebie:-)
Usuń