środa, 30 listopada 2016

ks. Marek Dziewiecki "Bóg, królewna i księżniczki"

Autor: ks. Marek Dziewiecki
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Niekiedy jest tak, że pomimo słońca za oknami nosimy w sercu smutek, że niczym nie potrafimy się cieszyć, że wszystko nam przeszkadza. W takich momentach nic nam nie wychodzi, nie lubimy ludzi, nie potrafimy wykrzesać z siebie nawet krzty empatii czy serdeczności. Zazwyczaj w taki stan, zwany depresją, wpadamy w wyniku traumatycznych przeżyć, niespodziewanych i niemiłych wydarzeń, zdarza się jednak tak, że nie potrafimy się cieszyć życiem niemal od samego jego początku. Smutny jest los takiego człowieka, smutni są też ludzie wokół niego, bowiem – podobnie jak uśmiech – również pesymizm i poczucie beznadziei są zaraźliwe.

wtorek, 29 listopada 2016

Julia Stone i Dubravka Kolanovic „Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu”

Autor: Julia Stone i Dubravka Kolanovic
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, pełen radości i uśmiechu. To czas wspólnoty, wybaczenia krzywd, wzniosłego przeżywania narodzin Jezusa. Warto zadbać, by tę wyjątkowość odczuły również dzieci, by i one dzieliły z nami ten wspaniały czas. W jaki jednak sposób przybliżyć maluchom ideę świąt? Jak wytłumaczyć, że święta to nie tylko obfita wigilijna kolacja, choinka i prezenty, ale przede wszystkim świętowanie pojawienia się Jezusa?

niedziela, 27 listopada 2016

Katarzyna Misiołek "Dziewczyna, która przepadła"

Autor: Katarzyna Misiołek
Autor: MUZA


Dwa lata temu świat obiegła sensacyjna informacja o odnalezieniu w USA kobiety, która została porwana dziesięć lat wcześniej, jeszcze jako nastolatka. Przez wszystkie te lata była ona przetrzymywana przez byłego partnera swojej matki, który zmusił ją między innymi do wstąpienia z nim w związek małżeński, urodziła mu również dziecko. Początkowo była trzymana w zamknięciu, a stopniowo otrzymywała coraz większy zakres swobód. Niestety dwukrotnie podejmowana próba ucieczki zakończyła się brutalnym pobiciem, dopiero a trzecim razem udało jej się uwolnić. Niemal w tym samym czasie w niewoli przebywała również inna kobieta, porwana przez kierowcę szkolnego autobusu, który przez jedenaście lat więził ją w swoim domu w Ohio. W tym czasie pięć razy zaszła w ciążę i pięć razy pobił ją tak dotkliwie, że poroniła. 

piątek, 25 listopada 2016

Kolorowanka "Rośliny kwitnące"

Wydawnictwo: Vesper


O dobroczynnym wpływie natury na organizm człowieka nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy krótki spacer po parku, by dotleniony mózg lepiej pracował, by mijało zmęczenie, a także napięcie, które nagromadziło się w naszych mięśniach podczas dnia. Pisał już o tym amerykański filozof i poeta Henry Thoreau, który w 1840 roku przeprowadził się do Massachusetts, gdzie spędził niemal dwa lata we własnoręcznie zbudowanej chacie. Twierdził on, że twierdził, że udał się w leśne zakątki, by przypomnieć sobie o priorytetach, odzyskać kontakt ze sobą, a także odróżnić oczekiwania innych od własnych pragnień. W obecnych czasach, kiedy życie z roku na rok coraz bardziej przyspiesza, rosną wymagania – nasze wobec życia i otoczenia wobec nas, kiedy otoczeni technologią gubimy się w gąszczu informacji, szczególnie przydałby się taki odpoczynek w leśnej głuszy bądź w ogrodowej altanie. Brak równowagi w naszym życiu, nadmierna eksploatacja swoich sił, przyczynia się do wzrostu poziomu stresu, do zobojętnienia na piękno dnia codziennego.

czwartek, 24 listopada 2016

Książki po angielsku ze słownikiem

Książki po angielsku ze słownikiem
Wydawnictwo [ze słownikiem]

O tym, że znajomość języka angielskiego poszerza wachlarz naszych możliwości, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki władaniu tym językiem zyskujemy możliwość łatwiejszego poruszania się podczas podróży, swoboda mówienia przyspiesza zawieranie znajomości, ponadto angielski jest już właściwie podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o zatrudnienie w firmach zatrudniających pracowników i mających jakąkolwiek styczność z obcym kapitałem, bądź będących filią międzynarodowej korporacji. Jak jednak uczyć się angielskiego, by się go nauczyć?

Adrianna Trzepota "Sekretna zima Jaśminy"

Autor: Adrianna Trzepota 
Wydawnictwo: Kobiece


Natura wilków fascynuje nas od dawna, a uosabiane z dzikością, ale i pięknem zwierzęta, są przedmiotem wielu badań. Studiujemy ich zachowania, podział ról w stadzie, zwanym watahą, gdzie dominuje para alfa, czyli najsilniejsze w stadzie dorosłe wilki, mające możliwość rozmnażania się. Ten ścisły podział obowiązków i konstrukcja grupy sprzyja przetrwaniu, dlatego też – z uwagi na bezpieczeństwo – trzymają się one z daleka od ludzi. Wbrew powszechnej opinii, wilki nie stanowią zagrożenia, to raczej one muszą wystrzegać się zakusów nieodpowiedzialnych przedstawicieli naszego społeczeństwa. 

środa, 23 listopada 2016

Tiffany Snow "Zwróć się do mnie"

Tytuł: Zwróć się do mnie
Autor: Tiffany Snow
Wydawnictwo: Arkady


Trójkąty miłosne występują już w mitologii greckiej - Zeus, mąż Hery i ojciec bogów, romansował z licznymi Ziemiankami i spłodził z nimi niejedno dziecko. Średniowiecze również może pochwalić się historią o miłości zrodzonej z magii, fatalnej i sprowadzającej zgubę, czyli utworem „Dzieje Tristana i Izoldy”, który do dziś rozpala wyobraźnię. Podobnie na odbiorców działają „Cierpienia młodego Wertera” Goethego czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego, w której dzielny rycerz nie potrafi dokonać właściwego wyboru pomiędzy siostrami. Takich przykładów trójkątów i nieszczęśliwych miłości można przytoczyć wiele, zaś każdy z nich okupiony jest cierpieniem przynajmniej jednego z bohaterów dramatu. 

wtorek, 22 listopada 2016

A. M. Chaudière i A.Calgo "Na jej rozkazy"

Autorki: A. M. Chaudière i A.Calgo
Wydawnictwo: Czarna Kawa

Brytyjska pisarka, E.L. James, swoją powieścią erotyczną „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, przełamała pewne społeczne i kulturowe tabu. Zarówno sama konwencja historii, sceny aktów seksualnych czy pewna otoczka bezpruderyjności towarzyszące lekturze przyciągnęły do niej wiele czytelniczek, ale i pociągnęły za sobą wielu naśladowców. Wydawać by się mogło, że przez te kilka lat od premiery Greya w temacie seksu i erotyki powiedziano już wszystko. Były zarówno niewinne panienki i niegrzeczni chłopcy, jak i kobiety-wampy uwodzące swoje ofiary. Była kobieta-domina, były pejcze, kajdanki i rozliczne atrybuty, wspomagające odczuwaną w trakcie zbliżeń przyjemność. I kiedy rynek powiedział „dość!”, kiedy kolejni autorzy przestali zaskakiwać, pojawiają się dwie kobiety, szturmem zdobywając serca tych czytelniczek, które dotychczas, w gąszczu książek erotycznych, nie znalazły dla siebie odpowiedniego tytułu.

Janina Koźbiel „Słowo i sens”

Tytuł: Słowo i sens
Autor: Janina Koźbiel
Wydawnictwo: JanKa


„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” – czytamy w Ewangelii wg św. Jana, doceniając ponadczasowość tego stwierdzenia i głęboką mądrość z niego płynącą. Słowo może być potężną bronią, ale też może służyć do wyznania miłości, słowo zarówno rani, jak i leczy. Za pomocą słów się komunikujemy, ze słowami pracujemy, wykorzystując je do tworzenia niezapomnianych tekstów. O słowach możemy wreszcie rozmawiać, utrwalając te rozmowy tak, jak zrobiła to Janina Koźbiel, w niezwykle interesującej publikacji, która ukazała się nakładem wydawnictwa JanKa.

poniedziałek, 21 listopada 2016

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Wspólna inicjatywa Kolei Śląskich, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach stała się inspiracją do aktywnego spędzenia niedzieli. Do kopalni wybierałam się już dawno, bowiem kilkanaście lat temu, przy okazji zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga, nie udało mi się niestety do niej dotrzeć. 

Atrakcja, przewrotnie zwana „Srebrnym Pociągiem”, obejmowała przejazd z Katowic do Bytomia, a stamtąd wąskim torem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, dzięki czemu nie musiałam martwić się zbytnio o logistykę. Cena – 49 zł za wspólny bilet, była ostatecznym argumentem przekonującym mnie do ruszenia w trasę.

Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu”

Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf


„Skutki gniewu są dużo poważniejsze od jego przyczyn” – twierdził Marek Aureliusz, a liczne przykłady z codziennego życia tylko potwierdzają prawdziwość tych słów. Eskalacja gniewu rodzi zgubne skutki, nierzadko wpływając negatywnie nie tylko na osobę pałającą gniewem, ale i na całe otoczenie. Gniew jest najczęściej efektem nieefektywnej komunikacji, braku wyjaśniania problemu i unikania poszukiwania rozwiązań, niekiedy jednak bywa tak, że ofiara tej emocji nie ma szans na wyjaśnienie – wyrok został już na nią dawno wydany.

Co jednak wspólnego ma gniew z przepiękną książką autorstwa Joanny Jax? Pisarka przyzwyczaiła nas już do mistrzowskiego pióra i do pełnych napięcia opowieści o ludziach rzuconych na pastwę wojennej zawieruchy. Do dziś „Dziedzictwo von Becków” wybrzmiewa w naszych sercach, a obecnie Jax proponuję nas nową powieść, która również omota nas pajęczą siecią, wciągnie, wzbudzi niesłabnące emocje i pozostawi w oczekiwaniu na kolejny tom. Mowa tu pozycji „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu”, będącej pierwszą częścią nowego cyklu powieściowego. Opublikowana nakładem wydawnictwa Videograf książka jest jedną z tych, które zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników, które ujmują zarówno delikatnością opowiedzianej historii, jak i jej brutalnością. Ta dwoistość, zmieniająca się atmosfera książki, stopniowe budowanie napięcia i doskonała kreacja bohaterów jest bez wątpienia wielkim atutem autorki, od której powieści trudno jest się oderwać.

Wśród tych bohaterów, na których koncentruje się cała nasza uwaga, jest Hanka Lewin, wychowana w biednej wiosce Chełmice, obdarzona wspaniałym głosem dziewczyna, bez pamięci zakochana w Żydzie Jakubie Mozelu. Fakt, iż chłopak nie podejmuje żadnych działań zmierzających do nawiązania bliskiej relacji odbiera jej radość życia, szczególnie że matka Hanki planuje piękną dwudziestolatkę wydać za mąż za wiejskiego pijaczka. Przypadek jednak sprawia, że dziewczyna ma szansę zaśpiewać podczas przyjęcia w pobliskim majątku, a tam, jedna z uczestniczek wręcza Hance wizytówkę, będącą przepustką do innego życia…

Bratem Hanki jest Emil, mężczyzna gwałtowny i brutalny, który nie może pogodzić się z warunkami, w jakich żyje. Kiedy okazuje się, że jest nieślubnym synem bogatego właściciela ziemskiego, jego gniew rośnie, szczególnie że ojciec uchyla się od przyznania należnych mu praw. Ten gniew skierowany jest nie tylko wobec ojca, ale również wobec przyrodniego brata i jedynego dziedzica majątku – Juliana Chełmickiego, a także wobec jego przyszłej żony, Adrianny. Ta ściągnęła na siebie nienawiść Emila odtrącając w przeszłości jego zaloty i lekceważąc biedaka, który miał czelność poprosić ją o spotkanie. W Julianie jest natomiast beznadziejnie zakochana przyjaciółka Hanki – Alicja. Beznadziejnie, bowiem przepaść klasowa wyklucza jakikolwiek formalny związek pomiędzy nimi, mężczyzna jest też zbyt honorowy, by zdradzić Adriannę. Wielkim atutem Alicji, oprócz urody, są umiejętności taneczne, zaś jej wielkim marzeniem – stołeczna szkoła tańca u Tatiany Wysockiej. Kiedy zatem Hanka, po śmierci rodziców, korzysta ze złożonej jej propozycji i wyjeżdża do Warszawy, Alicja jedzie z nią. 

Kolejne lata spędzone w stolicy to nie tylko walka o byt, podążanie ku założonym celom, ale również konieczność wersyfikacji swojego światopoglądu i swoich planów. Kiedy bowiem wszystko wydaje się przybierać korzystny dla bohaterów obrót, kiedy nazwisko Hanki staje się coraz bardziej znane, Emil bryluje na salonach, Alicja szuka zaspokojenia w ramionach kolejnych kochanków, a Julian – planuje zaślubiny, wybuch wojny przerywa dotychczasowe życie i zmienia priorytety…

Jak potoczą się losy bohaterów? Do czego będą gotowi się posunąć, by przetrwać? Czy znajdą w sobie siłę, by w trudnych, wojennych czasach, postawić na miłość i o nią zawalczyć? Czy znajdą ujście dla swojego gniewu czy raczej obudzą kolejne demony? Na te pytania odpowiedź przynosi wspaniała, wielowątkowa powieść autorstwa Joanny Jax. Znajdziemy w niej sprzeczne emocje, miłość i nienawiść, zdrady i rozstania, znajdziemy też obraz ludzkiej podłości i bestialstwa wojny. Autorka w niezwykle plastyczny sposób kreśli tło wydarzeń, zabiera nas do sielskich Chełmic, by następnie przerazić wizją niszczonej Warszawy, getta i więzienia na Pawiaku. Gwałtowne zwroty akcji i zaskakujące niekiedy wybory bohaterów przypominają nam, że autorka jest doskonałą obserwatorką życia, unika zatem jednoznaczności, pozwala swoim postaciom na błędy i potknięcia. Jedynie czytelnik nie ma wyboru, pochłaniając powieść i nie mogąc przerwać zagłębiania się w burzliwe losy Hanki, Alicji, Emila i Juliana oraz osób z nimi powiązanych …



Carole Matthews "Miłośniczki Czekolady i ślub"

Autor: Carole Matthews
Wydawnictwo: HarperCollins


„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – prawdziwość tych słów Nigelli Lawson może potwierdzić wiele miłośników słodkości, którzy delektując się nimi, zdołali przetrwać największe burze, ale i którzy świętowali przy ich udziale swoje sukcesy. Przy czekoladowym torcie popijanym mocną kawą czy latte z dodatkiem syropu karmelowego i słodkich pralinkach można tworzyć strategię działania, można nimi pocieszać się po porażkach, rozczarowania nic lepiej nie ukoi, jak kawałek czekoladowej babeczki czy brownie z kawałkami czekolady. Sukces zaś doskonale podkreśli słodki smak sernika w polewie czekoladowej czy szlachetnej czekolady z kawałkami orzechów. O tym, jaką moc ma czekolada i wszelkie wytwory ręki cukiernika, doskonale wiedzą członkinie Klubu Miłośniczek Czekolady.

sobota, 19 listopada 2016

Aleksandra Tyl „Karmelowa jesień”

Autor: Aleksandra Tyl
Wydawnictwo: Prozami


„Pory roku przemijają, ludzie przemijają. Wszystko trwa tylko przez jakiś czas, zwykle krótko, i trzeba się z tym pogodzić. Inaczej człowiek staje się nieszczęśliwy” – tak w jednej ze swoich książek pisał Rafał Kosik. Przemijanie jest prawem natury, a choć w swej wymowie kojarzy się nam z czymś smutnym, z odchodzeniem, to jednak daje też nadzieję na lepsze jutro. Bo przecież po każdej burzy wychodzi słońce, zaś tęsknotę za latem ukoić może piękna, złota jesień.

Nika Jaworowska-Duchlińska "Gang fałszywych Mikołajów"

Tytuł: Gang fałszywych Mikołajów
Autor: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo: Widnokrąg 


Wiele lat temu wyobraźnię młodych odbiorców kultury rozpalał Inspektor Gadżet, nieco nierozgarnięty detektyw-cyborg z Interpolu, który niestrudzenie walczył z podstępnym Doktorem Klaufem, szefem organizacji sił ZŁA. Dziś, inspirację stanowi dla tych samych osób James Bond, słynny Agent 007, który pokonuje wszelkie przeszkody w walce ze złem. Prawda jest bowiem taka, że niezależnie od wieku, uwielbiamy wszelkie rodzaju śledztwa, kryminalne historie, co więcej – lubimy czuć się bohaterami i skrycie marzymy o tym, by choć raz zdemaskować groźnego przestępcę czy udaremnić kradzież.

czwartek, 17 listopada 2016

Rzecznik Michał, Wicherek Leszek "Strzały na Służewcu"

Autor: Rzecznik Michał, Wicherek Leszek
Wydawnictwo: Widnokrąg


Warszawski Służewiec to miejsce znane nie tylko mieszkańcom miasta, ale wszystkim wielbicieli wyścigów konnych. Zgromadzony tłum oraz emocje towarzyszące gonitwom, obecność przedstawicieli równych grup społecznych (w tym także przestępczych) sprzyjają kamuflażowi oraz wykorzystywaniu torów treningowych jako miejsca spotkań i nie zawsze legalnych transakcji.

Mark Price Perry "PMO w biznesie"

Autor: Mark Price Perry
Wydawnictwo: PWN


O PMO słyszał już chyba każdy, kto zajmuje jakąkolwiek funkcję kierowniczą w organizacji. Zarządzanie projektami zostało już w pełni zaakceptowane i docenione, jako dziedzina wiedzy, która znacząco przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nastała wręcz moda na wdrażanie i rozwój PMO (Project Management Office), co powoduje, iż wiele jednostek organizacyjnych zaczyna nazwę tę wykorzystywać na swoje potrzeby. Warto jednak podkreślić, że Biuro Zarządzania Projektami (PMO) powinno mieć w swoich kompetencjach nie tylko zarządzanie projektami, lecz także utworzenie jednolitych zasad monitorowania i koordynacji projektów. Tymczasem błędne zrozumienie tego, jak powinien wyglądać rozwój działalności projektowej powoduje, że często próba wdrożenia zarządzania projektami, w tym powołania PMO do życia, okazuje się być fiaskiem. Dlaczego tak się dzieje?

wtorek, 15 listopada 2016

Tarryn Fisher „Mimo moich win”

Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: Otwarte


„Bóg nie jest niezbędny, żeby stworzyć winę, ani żeby karać. Wystarczą ludzie wspomagani przez nas samych. Sąd ostateczny jest co dzień” – pisał niegdyś Albert Camus. Każdy z nas mógłby odnaleźć w swojej przeszłości dowody na prawdziwość tych słów, bowiem nieustannie osądzamy innych, wskazujemy ich winę, a także wymierzamy karę. Proces ten nie dotyczy jednak wyłącznie ludzi z naszego otoczenia, bowiem surowymi sędziami jesteśmy równie często wobec siebie, odmawiając sobie prawa do szczęścia i spełnienia.

poniedziałek, 14 listopada 2016

Andrzej Leder "Rysa na tafli"

Tytuł: Rysa na tafli
Autor: Andrzej Leder
Wydawnictwo: PWN


Kiedy Tomasz Lis pytał: „Co z tą Polską?” prowokował nie tyle do odpowiedzi, co do refleksji nad kondycją państwa i nad irracjonalnymi często zachowaniami polityków. Bardzo często jednak takie przemyślenia dotyczą wyłącznie bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, nie sięgamy nawet po doświadczenia sąsiadów, nie czerpiemy też z bogatej historii narodów.

Ewa Jarocka, Sebastian Kuffel "Zeszyt łobuza i jego kumpli"

Autor: Ewa Jarocka, Sebastian Kuffel
Wydawnictwo: Septem


Mówi się, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nudzą się także wówczas, kiedy oderwane od ekranów komputera czy smartfonów nie mają żadnej alternatywy, żadnej propozycji na wypełnienie wolnego czasu. Wówczas do głowy przychodzić im mogą najbardziej szalone i często niezbyt bezpieczne pomysły, które pojawiają się równie szybko, jak zmarszczki na czołach zmartwionych rodziców. Głośna, niekiedy nawet pełna agresji „zabawa”, jest też sposobem na zwrócenie na siebie uwagi opiekunów, jest wołaniem o zainteresowanie.

niedziela, 13 listopada 2016

Anna Bialer "Życiem rządzi chaos"

Tytuł: Życiem rządzi chaos
Autor: Anna Bialer
Wydawnictwo: MUZA


„Kochane baby, ach te baby! Człek by je łyżkami jadł. Tęgi chłop, co swą ręką łamie sztaby względem baby jest tak jak to dziecko całkiem słaby” - śpiewał Eugeniusz Bodo i rzeczywiście, pomimo upływu lat, niewielu jest mężczyzn, którzy mogliby sprzeciwić się prawdziwości tych słów. O kobietach powstało na przestrzeni wieków nieskończenie wiele piosenek czy poematów, artyści opiewali zarówno wdzięki kobiet, jak i ich inteligencję czy pomysłowość. Mówi się, że kobiety są jak wino, że im starsze tym lepsze, że kobiecego ciała nigdy za wiele, że gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle, a choć można obruszać się na te stwierdzenia, to … nie sposób im nie przytaknąć. 

"Zguba Michałka" Julia Hartwig

Tytuł: Zguba Michałka
Autor: Julia Hartwig
Wydawnictwo: Studio Emka



Bywa niekiedy tak, że pomimo sprzyjających okoliczności losu i pięknej pogody za oknami, nasze serce przepełnia smutek. Niezależnie od tego, jak bardzo próbują nas rozweselić znajomi, jak bardzo próbujemy zmotywować się do uśmiechu, to jest to dla nas zadanie niewykonalne. Każdy, kto choć raz bezskutecznie próbował poprawić sobie humor, kto słyszał zdziwienie w głosie rodziny, która nie mogła uwierzyć, iż tego mroku i melancholii nie udaje nam się rozproszyć, z pewnością doskonale zrozumie sytuację Michałka. 

Pyszne ciasteczka pani Irving

Pomimo upływu lat, niesłabnącą sympatią darzę książkę, która towarzyszyła mi w trakcie dorastania. Mowa tu o „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomer, po którą po dziś dzień, od czasu do czasu sięgam. Fascynacji dotyczącej osoby samej Ani, jak i rozwijającej się relacji z Gilbertem, towarzyszył zachwyt nad opisami krajobrazów czy specjałów znajdujących się na stole Maryli i Mateusza Cuthbertów, a także pozostałych mieszkańców Avonlea. Z jednego z tomów serii o Ani („Ania z Avonlea”) pochodzi właśnie dzisiejsza inspiracja – pyszne ciasteczka pani Irving.

piątek, 11 listopada 2016

Tiffany Snow „Nie zawracaj”

Tytuł: Nie zawracaj
Autor: Tiffany Snow
Wydawnictwo: Arkady


„Nie jesteśmy powołani do życia, w którym bezpieczeństwo i wygoda są najwyższym dobrem” – pisała w jednej ze swoich książek Stasi Eldredge. Tak naprawdę prawdziwe życie zaczyna się dopiero wówczas, kiedy wychodzimy poza swoją strefę komfortu, choć niekiedy nie jest to nasza samodzielna decyzja. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których to okoliczności warunkują nasz sposób postępowania, albo głęboko wpojone wartości zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego właśnie rzucamy się w pogoń za złodziejem, choć rozsądniej byłoby unikać kolejnej z nim konfrontacji, dlatego właśnie, w głębokim poczuciu sprawiedliwości, upominamy się o prawdę.

czwartek, 10 listopada 2016

Keks

Delikatne, lekko wilgotne ciasto w połączeniu z kandyzowanymi owocami, rodzynkami, daktylami…
To musi być oczywiście keks, który pojawia się u mnie na stole przy różnych okazjach, w tym z racji świąt (zarówno Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocnych). 
Dziś, w ramach zmagań urlopowo-kuchennych i testowania menu na wigilijny stół, znów sięgnęłam po książkę „Polska kuchnia Rozsmakuj się w tradycji”. Jestem pewna, że to właśnie ten wariant ciasta pojawi się za dwa miesiące podczas wigilijnej kolacji!

Kathrin Lange "Serce z popiołu"

Autor: Kathrin Lange
Wydawnictwo: Muza


Choć współczesny świat wydaje się być racjonalny, oparty na konsumpcji i materializmie, to jednak wciąż pozostaje sfera, która wymyka się naszemu postrzeganiu, której do końca nie jesteśmy w stanie zgłębić czy zrozumieć. Zazwyczaj podchodzimy do niej ostrożnie, a choć deklarujemy brak wiary w nadprzyrodzone zjawiska, legendy czy klątwy, to jednak na wszelki wypadek wolimy od pewnych tematów czy miejsc trzymać się z daleka. Jednocześnie przed ekrany kin przyciągają nas horrory, czytamy o ludziach uczestniczących w dziwnych zdarzeniach, niewytłumaczalne zjawiska zapadają nam w pamięć. Być może ta fascynacja wynika ze świadomości, że nie wszystko można opisać i zmierzyć, a nasz świat, nie jest tym jedynym.

poniedziałek, 7 listopada 2016

Czesław Bielecki "Głowa. Instrukcja użytkowania"

Autor: Czesław Bielecki
Wydawnictwo: Zwierciadło


„Głowa moja pełna jest najdzikszych sprzeczności” – powiedział niegdyś Józef Piłsudski, a pod tymi słowami może się podpisać wielu z nas. To właśnie w głowie, a dokładnie w „czaszce stanowiącej kostne rusztowanie łowy” ulokowany jest mózg, tu także osadzony jest narząd wzroku i słuchu oraz początek dróg: pokarmowej i oddechowej. Zwykle jedyna refleksja, jaka przychodzi nam na myśl odnośnie głowy, dotyczy popularnych powiedzeń, bądź odnosi się do bólu głowy. Dlatego też tak często zdarza się nam „zapomnieć głowy”, „ruszyć głową”, mówimy również, że „co głowa to rozum” oraz „co dwie głowy to nie jedna”. Wszystkie te stwierdzenia oparte są na obserwacjach i – podobnie jak słowa Piłsudskiego – doskonale oddają funkcje przez głowę pełnione i procesy myślowe mające miejsce w mózgu.

niedziela, 6 listopada 2016

Zapomniane miejsca Grodźca, czyli jak umierają budynki...

O Zagłębiu można powiedzieć, że jest wielokulturowe, wieloznaczne, zaskakujące. Jego koloryt potrafi zachwycić, zabytki imponują pietyzmem wykonania, bogactwem ciążących na nich wydarzeń, są jednak takie miejsca, które wydają się zapomniane, niedocenione. Ich tropem wyruszyłam w sobotni poranek, ostatni z tych słonecznych, jesiennych. 

Grodziec – bo tam właśnie odnalazłam obiekty, które warto ocalić, które mimo swojego stanu wciąż cieszą serce – przynależy do Będzina. Położony u podnóża Góry Świętej Doroty, a także Parciny i Góry Kijowej,  dzielnicą miasta jest jednak dopiero od 1 czerwca 1975 roku. Wcześniej było to samodzielnie miasto (lata 1951 – 1975), a także siedziba jednowioskowej gminy Grodziec (lata 1938 – 1951).

Katarzyna Majgier "Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami"

Autor: Katarzyna Majgier 
Wydawnictwo: Zwierciadło 


„Całe życie jest niewolą. Należy więc pogodzić się z losem, jak najmniej ubolewać nad nim i chwytać każdą korzyść, jaka z nim się łączy. Żadne położenie nie jest aż tak straszne, by człowiek obdarzony równowagą ducha nie znalazł w nim jakiejś pociechy” – te słowa Seneki Młodszego przychodzą na myśl, kiedy jesteśmy świadkami skomplikowanych losów ludzkich, kaprysów czuwającej nad nami siły wyższej. Część z nas odnajdzie w nich nadzieję na lepsze jutro, część natomiast zaprotestuje przeciwko porównywaniu życia do niewoli, przytaczając rozliczne przykłady wyjścia poza określone ramy, schematy. Niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do sterowalności własnym losem i jaki jest poziom naszego zadowolenia z rzeczywistej sytuacji, musimy zgodzić się z tym, że nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, wszystkich zdarzeń, które mają na nasze życie wpływ. 

piątek, 4 listopada 2016

Joanna Furgalińska "Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji"

Autor: Joanna Furgalińska
Wydawnictwo: PWN


Ilość programów kulinarnych, konkursów związanych z gotowaniem i pieczeniem, reality show, w których głównym bohaterem jest … żywność dowodzi, jak ważnym dla nas tematem jest jedzenie. Nawet jeśli nie gustujemy w oddawaniu się radosnej twórczości we własnej kuchni, to z pewnością doceniamy dobry obiad czy smaczne ciasto, często również z ciekawością podpatrujemy osoby, które potrafią stworzyć prawdziwe cuda z powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Niezależnie od tego, czy spożywamy wszystko, co jest dostępne na rynku, czy też z pewnych względów musimy wyłączyć określone grupy produktów, to zapewne niemal każdy z nas ma potrawę, którą potrafi samodzielnie przygotować i którą może pochwalić się wśród znajomych czy rodziny. Niekiedy opiera się ona na przepisie z kuchni włoskiej czy hiszpańskiej, smaku przywiezionym z podróży dalekich lub bliskich, często jednak ta popisowa potrawa jest wynikiem kulinarnej edukacji odebranej od mamy czy babci. 

środa, 2 listopada 2016

Szarlotka

Późna odmiana jabłek w połączeniu z łakomymi szpakami to znak, że pora odciążyć nieco drzewo i ogłosić uroczyste rozpoczęcie drugiej tury przetwórstwa owocowo-warzywnego (jak nazywa słoikowy interes mój rodzony ojciec). Spore ilości duszonych jabłek stały się impulsem do stworzenia rozgrzewającej szarlotki z cynamonem, inspirowanej książką autorstwa Joanny Furgalińskiej, o której już ostatnio wspominałam. Zapraszam zatem do degustacji…