piątek, 30 września 2016

Nick Vujicic „Przytul mnie”

Tytuł: Przytul mnie
Autor: Nick Vujicic
Wydawnictwo: Studio Emka


Nicka Vujicica tak naprawdę nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten niezwykły mężczyzna już od lat inspiruje, porywa tłumy, przekonuje, że prawdziwa wartość człowieka tkwi w jego wnętrzu. Jego historia oraz postawa wobec choroby to najlepsze przykłady, że koncentrując się nie na brakach, ale na posiadanych zasobach, możemy wieść szczęśliwe życie, możemy spełniać się w różnych rolach, a nawet służyć pomocą innym. Chory na fokomelię chłopiec, wyrósł na wielkiego sercem i duchem mężczyznę, pozbawionego co prawda rąk i nóg, ale za to posiadającego piękną duszę.

Tomasz Samojlik "Pikotek chce być odkryty"

Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Widnokrąg


„Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (…)” – te słowa piosenki, śpiewanej przez popularny dziecięcy zespół Fasolki doskonale oddają klimat dziecięcych zabaw, ale są też wskazówką dla opiekunów. Wykorzystywanie wyobraźni w zabawie pozwala rozwinąć kreatywność dziecka, umożliwia mu rozwój oraz sprawia, że szara codzienność staje się kolorowa. Dzięki wyobraźni możliwe jest stworzenie wspaniałej przestrzeni do aktywności nie tylko umysłowej, a także wykreowanie najdziwniejszych nawet postaci, które często stają się doskonałymi towarzyszami zabaw.

czwartek, 29 września 2016

Marek Stelar "Cień"

Tytuł: Cień
Autor: Marek Stelar
Wydawnictwo: Videograf


Posiadanie dziecka zupełnie zmienia odbiór otaczającej nas rzeczywistości, sprawia, że w codziennych czynnościach i doświadczeniach zaczynamy dostrzegać inne treści, co innego zyskuje dla nas znaczenie. Zaczynamy się również zastanawiać nad niebezpieczeństwami czyhającymi na dziecko, nad jego przyszłością i trudami zwianymi z rodzicielstwem. Ogarnia nas paniczny lęk, czy zdołamy wychować potomka na dobrego człowieka, który nie krzywdzi innych, który nie marnotrawi czasu na tym łez padole na trywialne czynności, używki lub inne działania sprzeczne z prawem.

Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska "Efektywny zespół"

Tytuł: Efektywny zespół
Autorzy: Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska
Wydawnictwo: Edgard (Samo Sedno)

Prawdziwą siłą każdej organizacji są ludzie w niej zatrudnieni, nie bez przyczyny zatem mówi się o znaczeniu i o roli kapitału ludzkiego. To bowiem od zdolności komunikacyjnych pracowników, od ich motywacji, umiejętności generowania nowych rozwiązań i współdziałania, uzależniony jest sukces firmy. Niestety ludzie ze swoimi ograniczeniami, osobistymi dążeniami, które nie są zbieżne z celami firmy, a także z brakiem zaangażowania, z negatywnymi postawami, są też dla organizacji jednym z największych zagrożeń. Dlatego tak istotne są umiejętności menedżera czy kierownika, związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, w tym zarządzaniem grupą. 

środa, 28 września 2016

Erica Spindler "Naśladowca"

Tytuł: Naśladowca
Autor: Erica Spindler
Wydawnictwo: HarperCollins



Mówi się, że zbrodnia doskonała nie istnieje, zaś brak wskazania sprawcy wynika wyłącznie z niekompetencji policji. Jak jest rzeczywiście? Z doniesień prasowych dotyczących dawnych dochodzeń wynika, iż rzeczywiście, w wielu sprawach przeoczono pewne kwestie, nie zostały podjęte odpowiednio wcześnie właściwe kroki czy też skupienie na określonym aspekcie sprawy uniemożliwiło spojrzenie na motywy sprawcy czy istotne szczegóły z innej perspektywy. Są też takie sprawy, w których policja nie miała w danym momencie żadnych podstaw do zmiany kierunku śledztwa czy też narzędzi do zbadania pozostawionych tropów.

niedziela, 25 września 2016

Słodki podwieczorek: Ciasto jogurtowe

Piękna jesienna pogoda nie zachęca do siedzenia w domu i oddawania się kulinarnym szaleństwom. Dlatego dziś zmuszona byłam postawić na szybkie ciasto, zawierające dodatkowo ograniczoną ilość kalorii. Wykorzystałam przepis na ciasto jogurtowe, który dostałam od mojej koleżanki, choć ona piecze z niego babeczki. Najwspanialsze jest w nim to, że można go w dowolny sposób modyfikować – jadłam go już z owocami, z pokruszoną czekoladą oraz z drażetkami. Dziś sięgnęłam po kakao, choć kolejnym razem chyba zdecyduje się na wrzucenie do ciasta pokruszonych pralinek.

sobota, 24 września 2016

Nicholas Sparks "Spójrz na mnie"

Tytuł: Spójrz na mnie 
Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros 


„Przekleństwem ludzkości jest, (...) że wszystko ciągle płynie, przelewa się, rusza i każdy musi być odczuty i oceniony przez każdego. (...) Człowiek jest uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego, chociażby ta dusza była kretyniczna” – pisał Gombrowicz i choć od tej chwili minęły lata, to ludzie wciąż opierają swoje sądy na ocenie, wciąż też przeglądają się sobie w oczach innych. Nie sposób nawet ocenić, ilu wartościowych ludzi zostało skreślonych z powodu wyglądu nieprzystającego do otoczenia, ilu osobom wyrządzono krzywdę tylko dlatego, że mieli inny kolor skóry, inną fryzurę, że ich ciało ozdobione było w sposób negatywnie kojarzący się z pewnymi grupami społecznymi.

czwartek, 22 września 2016

Justyna Styszyńska „Łąka i jej zwykli-niezwykli mali mieszkańcy”

Autor: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo: Widnokrąg


„Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie / U motylka plamek kilka służy ku ozdobie (…)” – nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz nie zetknęła się z tą piosenką, ani takiej, która by jej nie nuciła. Szczególnie podczas spaceru, wizyt w lesie czy na łące trudno się oprzeć i – widząc biedronkę – nie zaśpiewać chociaż jednej zwrotki.

środa, 21 września 2016

Rajiv Parti, Paul Perry "Świadectwo"

Tytuł: Świadectwo
Autor: Rajiv Parti, Paul Perry
Wydawnictwo: Samsara


Życie jest cudem i mimo iż zarówno poczęcie, jak też śmierć można wyjaśnić i dokładnie przeanalizować, to jednak wciąż zdumiewa niezwykłość tych procesów. Są one fascynujące zarówno dla naukowców, którzy patrzą na nie przez pryzmat zachowania się komórek, ich podziału, wzrostu czy wreszcie rozpadu, jak i dla religioznawców, filozofów, ludzi wyznających różną wiarę. I niezależnie od tego, czy dana religia mówi o reinkarnacji czy maluje przed nami wizje Królestwa Niebieskiego, to chcemy wierzyć, iż śmierć nie jest końcem. Dowodem na to są chociażby relacje osób, które przeżyły śmierć kliniczną, które były świadkami niezwykłych wydarzeń. Wizje o których mówią, dotyczą najczęściej rozmów ze zmarłymi, wędrówki poprzez świetlisty tunel czy też przyglądania się swojemu ciału podczas operacji. To zjawisko, określane jako bilokacja, polegające na obserwowaniu przez ciało duchowe ciała fizycznego, powtarza się w wielu relacjach i to niezależnie od wcześniejszych przekonań.

poniedziałek, 19 września 2016

Karen Foxlee "Sukienka w kolorze nocnego nieba"

Autor: Karen Foxlee
Wydawnictwo: Dobra Literatura


„Przez lata nauczyłem się, co w sukience jest najważniejsze: to kobieta, która ją zakłada” – te słowa, wypowiedziane przez Yves Saint-Laurent, zdradzają tak naprawdę tajemnicę atrakcyjności kobiety i siły jej oddziaływania. Żadna kreacja, nawet najdroższa, nie będzie dobrze prezentowała się na kobiecie, której wnętrze jest puste, która nie emanuje osobliwym blaskiem dobroci i naturalności, która przywdziewa maskę na potrzeby tłumu, a niekiedy i przed sobą nie jest w stanie ukazać prawdziwego oblicza.

niedziela, 18 września 2016

Słodki deser: Łatwe pralinki kokosowe

Uwielbiam słodycze w każdej postaci, zarówno ciasta pieczone, torciki na zimno, jak i wszelkiego rodzaju ciasteczka, musy czy babeczki. Wydarzenia ostatnich miesięcy, do tego mocne postanowienie poprawy, czyli drastycznego ograniczenia cukru i białej mąki, skłoniły mnie do kulinarnych eksperymentów. Dziś wyrazem tych poszukiwań są kokosowe pralinki, choć myślę, że kiedy będę robiła je po raz kolejny, do obtoczenia zastosuję kakao.

Anna Lange „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu”

Autor: Anna Lange
Wydawnictwo: SQN


Minęły już czasy, kiedy cały świat z zapałem śledził próby wyjaśnienia tajemniczych zjawisk przez parę agentów, bohaterów popularnego serialu telewizyjnego „The X-Files”. Nie znaczy to jednak, że temat zjawisk nadprzyrodzonych i tego, czego ludzki umysł nie do końca potrafi zgłębić, odszedł do lamusa. Niesłabnąca popularność horrorów świadczy o tym, iż lubimy się bać, nie mamy również całkowitej pewności, że przejście pomiędzy światem żywych i umarłych nie jest możliwe. Dlatego obawiamy się duchów, przeraża nas możliwość spotkania zabłąkanych dusz, które na tym łez padole zostawiły nierozwiązane sprawy.

czwartek, 15 września 2016

Diane Chamberlain "W cieniu"

Tytuł: W cieniu
Autor: Diane Chamberlain
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Mówi się, że natura dąży do tego, żeby wszystko było w stanie równowagi, wszystko miało swoje miejsce i czas. Jest zatem czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, a choć nie zawsze zgadzamy się z przyjętymi przez naturę regułami, choć często nasze plany brutalnie zmienia zły los, to nie możemy zrobić nic, oprócz akceptacji tych odwiecznych praw natury oraz tego, że nie na wszystko mamy wpływ. I choć wydaje nam się to niesprawiedliwe, choć często mamy pretensję do sił wyższych, to musimy uwierzyć, że nasze życie jest częścią boskiego planu. 

wtorek, 13 września 2016

Artur Urbanowicz „Gałęziste”

Tytuł: Gałęziste
Autor: Artur Urbanowicz
Wydawnictwo: Novae Res



„Aby zapanować nad człowiekiem, trzeba sprawić, by zaczął się bać” – to stwierdzenie zawarte w jednej z książek Paulo Coelho doskonale pasuje do metod działania autorów horrorów czy thrillerów. Stan głębokiego przerażenia chwyta czytelnika w pułapkę, boi się on z jednej strony wykonać jakikolwiek ruch, z drugiej zaś ciekawość nie pozwala mu przerwać lektury i powrócić do codziennych zajęć. Ten strach sprawia również, że zaczynamy zdawać sobie sprawę z kruchości życia, zaczynamy doceniać chwilę obecną i fakt, że bezpiecznie możemy zasiadać w fotelu.

Eugenia Mandal, Dariusz Doliński (red.) „Wpływ społeczny w sytuacjach codziennych i niecodziennych”

Autor: Eugenia Mandal, Dariusz Doliński (red.)
Wydawnictwo: PWN


„(…) Prosząc kogoś o oddanie nam przysługi, zwiększamy szansę spełnienia naszej prośby, jeżeli dostarczymy temu komuś jakiegoś jej uzasadnienia. Po prostu ludzie lubią mieć jakieś powody, dla których coś robią” – te słowa, zawarte przez Roberta Cialdiniego w jednej z jego książek stanowią wskazówkę, w jaki sposób można wpływać na zachowania innych, a nawet – manipulować nimi. Cialdini, amerykański psycholog, analizując zjawiska związane z obszarem wpływu społecznego, doszedł do wniosku, iż niemal wszystkie sytuacje dotyczący zgody na wykonanie jakieś czynności, są związane z przynajmniej jednym z kilku następujących mechanizmów: wzajemności, zaangażowania i konsekwencji, społecznego dowodu słuszności, lubienia, niedostępności oraz autorytetu. Jednocześnie okazało się, iż często wykorzystujemy w codziennym życiu te mechanizmy – podświadomie lub nie – zaś zjawisko tzw. wpływu społecznego zostało poddane szeregom badań, powszechne stało się również propagowanie wiedzy o nim. Nie jesteśmy już w stanie uniknąć reguł i technik wpływu społecznego, zaś siła ich oddziaływania w społeczeństwie sieciowym jest coraz mocniejsza. Co najważniejsze, nie jesteśmy wyłącznie ofiarami wpływu społecznego – sami również wpływamy na innych, niekiedy z różnych względów posuwamy się do manipulacji.

poniedziałek, 12 września 2016

Marion Grillparzer "Detoks w tydzień. Skuteczny program oczyszczania organizmu"

Autor: Marion Grillparzer
Wydawnictwo: Jedność 


Szalone tempo życia, przyjmowanie przetworzonej żywności i niska jakość produktów spożywczych, niezliczone ilości kosmetyków i środków czyszczących, jakich używamy – to zaledwie kilka czynników, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie, które niczym ukryty wróg, powoli wyniszczają nasz organizm. Rosnące zanieczyszczenie naszej planety wcale nie oznacza, że w takiej samej kondycji ma być nasze ciało, dlatego też warto pomyśleć o tym, by – jeszcze zanim rozpoczniemy stosowanie środków farmaceutycznych – usunąć z naszego organizmu zalegające tam toksyny i zbędne produkty procesów metabolicznych.

sobota, 10 września 2016

Guillaume Musso "Ta chwila"

Tytuł: Ta chwila
Autor: Guillaume Musso
Wydawnictwo: Albatros


„Nie zapomnij, że mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, gdy uświadomisz sobie, że żyje się tylko raz” – o prawdziwości tego stwierdzenia może zaświadczyć wiele osób, które zaczęły drugie życie, które zmieniły swój sposób patrzenia na otaczającą ich rzeczywistość, odczuwania, doświadczania. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu traumy, niekiedy to ciężka choroba lub utrata bliskiej osoby sprawia, że zaczynamy odczuwać naszą kruchość i zaczynamy cieszyć się życiem takim, jakie jest, bądź też zyskujemy odwagę, aby zawalczyć o takie życie, jakie ma być.

czwartek, 8 września 2016

Izabella Frączyk „Szczęście w nieszczęściu”

Autor: Izabella Frączyk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


„Im więcej mam, tym bardziej jestem” – pod tym stwierdzeniem może się podpisać wiele osób, zaś z każdym rokiem rośnie odsetek tych, którzy jakość swojego życia mierzą ilością posiadanych przedmiotów czy prestiżem zajmowanych stanowisk. O tym, jak bardzo zgubne jest takie podejście możemy przekonać się wówczas, kiedy w pewnej chwili stracimy wszystko. Wówczas trudno jest się podnieść nie tej osobie, która miała mało, która satysfakcję czerpała z rzeczy niematerialnych, ze swojego wnętrza i relacji, jakie zbudowała, ale tej, która budowała swój świat w oparciu o posiadane przedmioty oraz opinie innych. 

wtorek, 6 września 2016

Konkurs - "Drugie życie Leny" Elżbieta Ceglarek - ZAKOŃCZONY

Drugie życie Leny” Elżbiety Ceglarek to propozycja dla tych, którzy potrzebują nadziei i siły, by walczyć o siebie. Recenzję książki znajdziecie TU.

Kobieta w średnim wieku, po przejściach, w zasadzie niewiele już chce od życia. Najczęściej po prostu świętego spokoju. Nie dla niej miłosne wzloty, romantyczne wyznania, upojne noce. Zwyczajnie nie wierzy, by coś dobrego mogło ją jeszcze spotkać. Dlatego, gdy Lena wpada niespodziewanie w ramiona przystojnego mężczyzny, broni się zaciekle, by nie dać się porwać uczuciu. Czy uda się jej zachować swą długo budowaną stabilizację? Ile będzie ją kosztować ta walka? A czy w ogóle można się uchronić przed przeznaczeniem?   /opis: Rozpisani.pl/

poniedziałek, 5 września 2016

Brenna Yovanoff "Wyśnione miejsca"

Autor: Brenna Yovanoff
Wydawnictwo: Moondrive


„Istnieją dwie Waverly. Jedna jest nienagannie ubrana, nieprzeciętnie zdolna, w miarę atrakcyjna i w biegu przełajowym (…) uzyskuje wynik poniżej osiemnastu minut. Gdy ma dobry dzień, kończy bieg w szesnaście minut pięćdziesiąt sekund. Druga pozostaje w ukryciu. Druga Waverly to ta, która nigdy nie śpi” – czy ta sytuacja wydaje wam się znajoma? Ile osób z naszego otoczenia przywdziewa maskę, ile musi lub chce udawać kogoś innego, by odnaleźć się w społeczeństwie, by osiągnąć swoje cele? Nasze dwie twarze niekiedy różnią się od siebie diametralnie, właśnie tak, jak w przypadku Waverly. Co jednak, kiedy takie postępowanie pozbawia nas sił? Kiedy w pewnej chwili przestajemy już orientować się, która z tych twarzy jest prawdziwa lub kiedy jedna z nich sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi? Czy przyszła pora na zrzucenie masek?

Słodki podwieczorek: Łatwe ciasto ze śliwkami

Wrzesień to czas śliwkowych specjałów. Dziś w słoikach pysznią się już dorodne ich połówki, powidła już drugi dzień stoją na piecu (tak, rodzice posiadają jeszcze to mało ekologiczne cudo opalane węglem), w piekarniku – piecze się szybkie ciasto ze śliwkami. Z tych owoców, które już nie zmieściły się do słoika…

czwartek, 1 września 2016

Przemysław Piotrowski "Droga do piekła"

Autor: Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: Videograf



Jak wyobrażasz sobie piekło? Czy jest to malowniczy obrazek z licznych kreskówek, gdzie diabły z widłami upychają klientów wielkich kotłach? A może jako miejsce pełne wyuzdanego seksu, w którym alkohol leje się strumieniami, gdzie obowiązuje nakaz przekraczania wszelkich granic? A może twoje piekło jest inspirowane dantejską wizją zaświatów, gdzie wciąż słychać jest potępieńcze jęki bólu, rozpaczliwe krzyki, wielojęzyczny gwar, gdzie dodatkowych cierpień grzesznikom przysparzają ukąszenia os czy mszyc?