środa, 31 sierpnia 2016

Anna Huete "Aromaterapia"

Tytuł: Aromaterapia
Autor: Anna Huete
Wydawnictwo: Jedność


Człowiek poznaje otaczający go świat przez zmysły, również dzięki zmysłom jest w stanie zmieniać swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Doskonałym tego przykładem jest zmysł węchu, dzięki któremu możemy poznać dobroczynne działanie olejków eterycznych. Jednak substancje lecznicze i zapachowe zawarte w olejkach mogą przenikać do organizmu nie tylko przez drogi oddechowe, docierając do mózgu i układu limbicznego, ale również przez skórę. 

Stosowane przynajmniej od trzech tysiącleci w różnych kulturach, olejki eteryczne są wykorzystywane zarówno w celach zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Rośliny stanowią podstawę hinduskiej medycyny określanej terminem „ajurveda”, a na szczególną uwagę według tej nauki zasługuje cynamon, imbir, mirra oraz sandałowiec. Z bogactwa naturalnych lekarstw korzystali również starożytni Egipcjanie, dla których aromaterapia stanowiła ważną część codziennego życia, a substancje pochodzenia roślinnego były wykorzystywane też w królestwie Babilonii czy w starożytnej Grecji. Obecnie, po latach zachwytów nad sztucznymi, pełnymi chemii kosmetykami wyprodukowanymi w laboratoriach, znów zwracamy się ku naturze, z roku na rok coraz bardziej doceniając jej moc. 

wtorek, 30 sierpnia 2016

Z wizytą u Kornela Makuszyńskiego

Śmiem twierdzić, że Zakopane mnie nie lubi – po raz kolejny zostałam skąpana w deszczu i przegoniona gradem. Jednak, zamiast narzekać, postanowiłam udać się do jednego z licznych muzeów na terenie miasta. O wizycie w Muzeum Tarzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego pisałam już wcześniej (KLIK), teraz chciałam zaprosić wszystkich wielbicieli literatury i … Koziołka Matołka do Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Mieszcząca się w willi „Opolanka” placówka, jest drugim w mieście - po Kasprowiczowskiej Harendzie (Muzeum Jana Kasprowicza) - muzeum biograficzno-literackim. Mieści się w domu, w którym małżeństwo Makuszyńskich mieszkało w czasie swoich corocznych pobytów w Zakopanem, zaś po drugiej wojnie - osiedliło się na stałe. 


Katy Colins „Biuro podróży samotnych serc. Kierunek Tajlandia”

Autor: Katy Colins
Wydawnictwo: HarperCollins



„Co cię tu trzyma? Ani facet, ani dzieci, a wkrótce już nawet nie dom. Praca do dupy, wciąż na nią narzekasz, a jednak się jej trzymasz, bo mają dobry pakiet macierzyński. Nie potrzebujesz świadczeń dla przyszłych matek. Sprzedaj wszystko, kup plecak i ruszaj w drogę.” – ile z nas jest dokładnie w takiej sytuacji? Ile z nas marzy o podróżach, o spełnianiu swoich marzeń, a jednak tkwimy w szarej rzeczywistości, dając sobie wmówić, że nie zasługujemy na szczęście, że nie jesteśmy tego warte, że nie poradzimy sobie same w wielkim świecie? Ile z nas dało się uwiązać swoim partnerom czy rodzicom, po latach gorzko żałując nie tego, co zrobiłyśmy, ale tego, czego nigdy nie doświadczyłyśmy?

niedziela, 28 sierpnia 2016

Agnieszka Zając „Bezglutenowe wariacje kulinarne”

Autor: Agnieszka Zając
Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza RW2010


O glutenie, a właściwie diecie bezglutenowej, szczególnie głośno zrobiło się w Polsce dzięki Agacie Młynarskiej. Przez lata zmagała się ona z bólami brzucha, leczyła się na astmę i atopowe zapalenie skóry i żaden z lekarzy nie skojarzył pojawiających się problemów z nietolerancją pokarmową. Tymczasem jest ona uczulona na gluten i laktozę – wykazały to dopiero badania genetyczne przeprowadzone w chwili, kiedy dziennikarka w poważnym stanie znalazła się w szpitalu. Od tego czasu wokół glutenu i diety bezglutenowej pojawiło się wiele kontrowersji, narosło też wiele mitów, powodujących dezorientację lub złe pojmowanie diety.

piątek, 26 sierpnia 2016

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek "Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg"

Autor: Jerzy Vetulani, Maria Mazurek
Wydawnictwo: PWN


Mózg fascynował człowieka już od wieków, zarówno pod względem swojej budowy, jak i nieograniczonych możliwości. Szczególne zainteresowanie naukowców skupia się też na konsekwencjach uszkodzenia mózgu, na związanych z tym zmianach w funkcjonowaniu jednostki, możliwościach ewentualnych działań naprawczych. Tym właśnie zajmuje się neurologia, neuropsychologia czy neurobiologia, badając i analizując budowę narządu i zachodzące w nim procesy, choć mimo tego zaangażowania wciąż jeszcze o mózgu wiemy tak naprawdę niewiele. Ten brak informacji sprawił, że obecnie funkcjonuje wiele mitów na temat tego narządu ośrodkowego układu nerwowego, wiele też narosło wokół niego kontrowersji.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Katarzyna Sarnowska "Miłość w kolorze sepii"

Autor: Katarzyna Sarnowska
Wydawnictwo: Lucky


O miłości napisano już tysiące poematów, powieści, nakręcono tysiące filmów, a mimo wszystko temat wciąż nie wydaje się do końca zgłębiony, a tym bardziej – wyeksploatowany. Dzieje się tak być może dlatego, że każda miłość jest inna, inne są też okoliczności, w jakich para okazuje sobie (bądź nie) uczucie. Część z tych historii o miłości jest dziełem wyobraźni, część jest wyrazem niezaspokojonych pragnień, tęsknot autorów, wśród nich są też takie, które zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami.

niedziela, 21 sierpnia 2016

Maciej Lewandowski "Splątanie"

Tytuł: Splątanie
Autor: Maciej Lewandowski
Wydawnictwo: Videograf


Zapewne większość z nas, w dzieciństwie, odczuwała lęk przed ciemnością, wiążąc jej obecność z czającymi się potworami nieokreślonego pochodzenia. Być może – nawet jeśli już dawno przestaliśmy wierzyć w potwory – to ten lęk przed ciemnością wciąż mieszka w naszym ciele. Okazuje się, że ten strach to spadek po naszych przodkach, którzy musieli być czujni, chroniąc się przed drapieżnikami, które polowały właśnie w porze nocnej, w ciemnościach. Obecnie, kiedy ten naturalny wróg został wyeliminowany, tworzymy w naszych umysłach potwory, wypełniające pustkę po zagrożeniu ze strony dzikich zwierząt. Tak przynajmniej tłumaczą strach przed ciemnością psychologowie. Czy to jednak możliwe, żeby ten lęk, również współcześnie, miał swoje uzasadnione podstawy? Twórcy kolejnych horrorów przekonują nas, że tak. Nie dość, że w ciemnościach konfrontujemy się sami ze sobą, ze swoimi wspomnieniami i obawami, to jeszcze z energią, która wypełnia każdy fragment przestrzeni. Z energią, która nie zawsze jest pozytywna, która nie zawsze ma dobre zamiary. Nie bez przyczyny z porą nocną powiązany jest żer wampirów czy wilkołaków, nie bez przyczyny mówi się, że w ciemności kryją się złe myśli, że mieszkają w niej demony…

sobota, 20 sierpnia 2016

Danuta Korolewicz "Dama z fontanny"

Autor: Danuta Korolewicz
Wydawnictwo: Lucky


Stare domy, podobnie jak stare przedmioty, niemal zawsze kryją w sobie tajemnice. Są one nacechowane emocjami i doświadczeniami kolejnych pokoleń, były świadkami zarówno szczęśliwych chwil, jak i bólu i cierpienia. Dlatego mówi się, że posiadają coś, czym nie mogą poszczycić się nawet najpiękniejsze współczesne wyroby – duszę. Czasami jednak emocje targające właścicielami były tak silne, zaś tragedie tak wstrząsające, że te negatywne odczucia wypełniają przedmioty całkowicie, a wówczas wspomina się, że są one nawiedzone…

Z wizytą w Zabrzu

Wiele osób kojarzy Zabrze z kopalnią Guido, znajdującą się na Szlaku Zabytków Techniki. Oferująca takie atrakcje, jak na przykład zjazd na „Poziom 355 Szychta", który wiąże się z przywdzianiem kompletnej odzieży ochronnej, kopalnia przyciąga rzesze zwiedzających, mimo wysokich cen atrakcji. 
Na podróż w głąb kopalni postaram się zabrać was jeszcze w tym roku (wypatrujcie posta), dziś jednak zapraszam na spacer po samym Zabrzu. Jak się bowiem okazuje … nie samą kopalnią Zabrze żyje!

środa, 17 sierpnia 2016

Słodki podwieczorek: Jabłecznik

Ostatnie dni urlopu pokrywają się z zakończeniem zbiorów na działce. Ogołocone drzewa i krzewy przypominają jednocześnie o zbliżającej się jesieni. Jednak nawet wówczas, zamknięte w słoikach smaki i zapachy lata pozwolą powrócić do tego beztroskiego czasu. 
Ostatnie jabłka zebrane w ogrodzie postanowiłam wykorzystać do ciasta, a że czasu pomiędzy czytaniem książek i pisaniem recenzji jest niewiele, wybrałam szybkie i tanie ciasto – jabłecznik.

Grzegorz Gajek "Malowidło"

Tytuł: Malowidło
Autor: Grzegorz Gajek
Wydawnictwo: Videograf


Przynosiły nieszczęście każdemu, kto je posiadał, w murach czyjego domu się znajdowały. W różnych miejscach na ziemi, w różnych domach, w rodzinach bogatych i biednych. Wszędzie były one – przeklęte obrazy, w których ukryta była tajemnicza, mroczna historia, które kojarzyły się z klątwą, ze śmiercią, z cierpieniem. Jednym z takich dzieł, jest obraz autorstwa Williama Stonehama, „The Hands Resist Him”. Mówi się o nim, że sprowadził śmierć na właściciela galerii, w której był wystawiany po raz pierwszy, a także na człowieka, który jako pierwszy stworzył jego opis na potrzeby katalogu. Ludzie mający styczność z obrazem donosili o niewyjaśnionych omdleniach, zawrotach głowy, a nawet … pojawianiu się w ich domach postaci z obrazu. Jeszcze bardziej znanym, przeklętym dziełem, jest sprowadzający pożary „Płaczący chłopiec”, który swojego czasu wywołał panikę na Wyspach Brytyjskich.

wtorek, 16 sierpnia 2016

Seria „Moja pierwsza książeczka” (Przeciwieństwa, Pojazdy, Zwierzęta, Kolory)

Seria „Moja pierwsza książeczka” (Przeciwieństwa, Pojazdy, Zwierzęta, Kolory)
Wydawnictwo: Jedność



Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że w chwili przyjścia dziecka na świat, jego wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów. Noworodek jest w stanie dojrzeć przedmioty znajdujące się w odległości dwadzieścia do trzydzieści centymetrów od swojej twarzy, zaś wszystko, co znajduje się dalej, jest dla niego niewyraźne. Z każdym dniem wzrok się jednak poprawia, a trzymiesięczne niemowlę zaczyna już dostrzegać rysy twarzy pochylających się nad nim osób. W tym czasie pojawia się również widzenie stereoskopowe, będące zdolnością obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Bytom to nie tylko tramwaj nr 38!

Inspiracją do wizyty w Bytomiu, była możliwość przejazdu linią 38 - jedną z najkrótszych linii tramwajowych w Europie, której długość wynosi 1350 metrów, a czas przejazdu 6 minut. Jest to linia w całości jednotorowa, która nie posiada pętli torowych na przystankach końcowych. Jednak, zapoznając się z tą osobliwością, warto wybrać się również na spacer po Bytomiu, odwiedzając przy tym muzeum czy odpoczywając na rynku, w pobliżu rzeźby śpiącego lwa.

sobota, 13 sierpnia 2016

Magda Bogusz "Pirania na kolację"

Autor: Magda Bogusz 
Wydawnictwo: MUZA SA


Ileż to razy mieliśmy ochotę rzucić wszystko i po prostu wyjechać? Ile razy czytaliśmy książki czy oglądaliśmy filmy o bohaterach, którzy zdecydowali się zamienić korporacyjny reżim na wolność podróżowania, sami mając takie plany? I jak zazwyczaj kończyły się takie marzenia? Niestety zbyt często pozostawały właśnie marzeniami, nigdy bowiem swoich planów nie wprowadziliśmy w życie. Jest jednak ktoś, kto pomysł porzucenia wszystkiego i ruszenia w podróż dookoła świata zamienił w czyny, co więcej, przekonał do tego również swojego partnera!

piątek, 12 sierpnia 2016

Co warto zobaczyć w Goczałkowicach-Zdroju?

Miasto Goczałkowice-Zdrój kojarzone jest zwykle z popularnymi uzdrowiskami i skierowaniami z NFZ czy z ZUS na rehabilitację. Tymczasem miejsce to ma swoją bogatą historię, liczne walory przyrodnicze, dobrą infrastrukturę, a także przepiękne ogrody Kapias, w których na cały dzień mogą zaszyć się nie tylko miłośnicy ogrodnictwa, ale i pary ślubne, dla których sąsiedztwo roślin będzie stanowiło piękne tło do zdjęć. To właśnie te ogrody skłoniły mnie do wyruszenia do Goczałkowic, choć odnalazłam tu o wiele więcej miejsc wartych odwiedzenia.

środa, 10 sierpnia 2016

Ozdabiamy ściany!

www.pixabay.com
Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie do remontu czy też planujemy odświeżenie naszego obecnego lokum, w pewnym momencie staniemy przed dylematem, dotyczącym wykończenia ścian.
Położyć gładzie i pomalować, zdecydować się na tapetę, a może w inny sposób ozdobić ściany, wykorzystując gotowe szablony bądź naklejki? Sprawdź, które rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze.

wtorek, 9 sierpnia 2016

Słodki podwieczorek: Szarlotka z kratką

Tegoroczne lato obfituje w jabłka, dlatego w ferworze urlopu i sezonu przetwórstwa owocowo-warzywnego (w tym różnych wariacji na temat dżemu z jabłek) prezentuję wam kolejny jabłecznik tudzież szarlotkę. 
Nawiązując do tych określeń ciasta z jabłkami, które często używane są zamiennie, zdradzę wam przy okazji pewien sekret – szarlotka to kruche lub półkruche ciasto z jabłkami, zaś jabłecznik może być przygotowany na biszkopcie, na cieście drożdżowym, czy francuskim. Różnica mała, ale dla smakoszy bardzo istotna. Zatem, trzymając się ściśle tej reguły, zapraszam na degustację pysznej szarlotki z kratką.

Kelli Estes "Jedwabna opowieść"

Autor: Kelli Estes
Wydawnictwo: Kobiece



W latach 1841 do 1866 setki tysięcy ludzi przybywało do Ameryki, do Nowej Ziemi i śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie imigranci tworzyli podwaliny pod dzisiejszą potęgę Stanów Zjednoczonych. Próżno jednak szukać dowodów na takie podejście do historii Ameryki, znacznie łatwiej jest znaleźć przykłady, jak bardzo skandaliczna, rasistowska była polityka rządu, ale i stosunek „białych” do osób napływowych. Warto wspomnieć chociażby o wydanym w 1882 roku Akcie o Wykluczeniu Chińczyków, czyli ustawie imigracyjnej, w myśl której Chińczycy nie mieli dostępu do Stanów Zjednoczonych. Wyrazem rzekomej dyscypliny prawnej, była akcja, w którą włączyli się między innymi obywatele Seattle. Otóż 7 lutego 1886 roku wszyscy Chińczycy mieszkający w mieście, zostali zmuszeni do wejścia na pokład statku, który miał ich dostarczyć do Chin. 

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Dąbrowa Górnicza na weekend

Słoneczna niedziela to doskonały czas, by odwiedzić Dąbrowę Górniczą, miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Mam do Dąbrowy szczególny sentyment, bowiem wiele lat temu mieszkałam tu kilkanaście miesięcy. Zapraszam zatem na wyprawę szlakiem historii, ale nie zabraknie też relaksu, zagwarantowanego przez obecność terenów zielonych oraz zbiorników wodnych, szczególnie zbiorników Pogoria III oraz Pogoria IV.

niedziela, 7 sierpnia 2016

Z wizytą w Muzeum Miejskim Sztygarka i Kopalni Ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej

Mimo iż przez niemal dwa lata mieszkałam w Dąbrowie Górniczej, nigdy nie dotarłam do Muzeum Miejskiego Sztygarka oraz do Kopalni Ćwiczebnej. Dopiero dziś, podczas zbierania materiałów do tekstu o atrakcjach Dąbrowy, udało mi się zwiedzić ekspozycje i zachwycić bogactwem zbiorów Muzeum, a nawet … wydobyć nieco węgla.

Raphael Montes "Dziewczyna w walizce"

Tytuł: Dziewczyna w walizce
Autor: Raphael Montes
Wydawnictwo: Filia



Mówi się, że miłość jest ślepa, że niejedno ma imię, że jest jedyną istotną wartością w życiu. Stworzono dziesiątki tysięcy poematów, powieści i filmów poświęconych miłości, zarówno tej prawdziwej, jak i tej łamiącej serca, ale nawet w tym drugim przypadku, to cierpienie ukazane było przez pryzmat osoby, która nieszczęśliwie kocha. Zwykle zapomina się o tym, że miłość ma jeszcze jedno oblicze, a właściwie jest to chore i wynaturzone oblicze tych, którzy rzekomo w imię miłości są zdolni do największego okrucieństwa i czynów, do których popycha ich szalony umysł. Kilka lat temu głośna była sprawa zabójstwa byłej miss Polski, Agnieszki Kotlarskiej, która została ugodzona nożem przez psychofana i to na oczach męża oraz córeczki. Zapewne większość czytelników zna również zekranizowaną powieść Stephena Konga „Misery”, w której wzięty autor romansów historycznych Paul Sheldon, zostaje uwieziony przez wielbicielkę swojej twórczości Annie Wilkes – przerażająca historia w świetle rzeczywistych wydarzeń ze stalkerami w rolach głównych, nie wydaje się już taka nieprawdopodobna…

sobota, 6 sierpnia 2016

Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira, Krzysztof Gierak „Portugalia w rytmie fado”

Autorzy: Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira, Krzysztof Gierak 
Wydawnictwo: Bezdroża



Sztuka azulejos, templariusze, rytm fado i jeden z symboli Lizbony, tramwaj nr 28. To wszystko przychodzi na myśl, kiedy wypowiadamy magiczne słowo Portugalia. Jeśli dodamy jeszcze monumentalne zabytki kraju, dzikie klify na Przylądku św. Wincentego i znakomitą kuchnię, to trudno jest zrozumieć, dlaczego w rankingu popularnych destynacji, Portugalia długo przegrywała ze słonecznym wybrzeżem Hiszpanii. Obecnie coraz więcej podróżników odkrywa ten cudowny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i to niezależnie od tego, czy jest wielbicielem sztuki sakralnej, folkloru, preferuje kontakt z przyrodą czy nie wyobraża sobie podróży z pominięciem barwnej Lizbony.

Marek Dziewiecki "Pamiętnik Perełki"

Autor: Marek Dziewiecki 
Wydawnictwo: Jedność 


Któż z nas w młodości nie pisał pamiętnika? Nawet jeśli nie robiliśmy tego regularnie, to zapewne taka myśl przyszła nam do głowy, a może nawet umieściliśmy kilka wpisów? Co więcej, może pamiętnik prowadzimy do dziś, zapełniając kolejne strony swoimi przeżyciami, wydarzeniami, które są dla nas ważne, które chcemy zapamiętać, zanim ulotność myśli obróci je w pył. I choć teraz rolę pamiętników bardzo często przejmują blogi, to jednak uczucie, które rodzi się w nas po otwarciu sfatygowanych stron pamiętnika, jest nieporównywalne z lekturą cyfrowych zapisów.

piątek, 5 sierpnia 2016

Lisa Scottoline "Mów do mnie"

Tytuł: Mów do mnie
Autor: Lisa Scottoline
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Niekiedy życie najboleśniej doświadcza tych, którzy starają się zawsze postępować uczciwie, nie krzywdząc innych, którzy zawsze są gotowi służyć swoją pomocą. Śmiało można nazwać złośliwym chichotem losu upadek takiego człowieka, nierzadko spowodowany kumulacją niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych. Co wówczas robić? Można oczywiście narzekać na niesprawiedliwość, można złorzeczyć i szukać winnych swojej sytuacji, można też po prostu robić swoje i starać się, by wszystkie kłopoty pojawiające się na drodze nie przeszkodziły w byciu sobą, w byciu dobrym człowiekiem, by serce nie wypełniło się żalem i pretensjami. 

czwartek, 4 sierpnia 2016

Joanna Krzyżanek „Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków”

Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność


O tym, jak ważne jest przestrzeganie pewnych reguł i zasad, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostrożność w pewnych kwestiach, trzymanie się wytyczonych norm, ma na celu zapewnienie nam i innym bezpieczeństwa. Ale w ten świat wartości oraz pewnych pożądanych zachowań należy dziecko wprowadzić, zanim jeszcze samo boleśnie przekona się o konsekwencjach niewłaściwego postępowania i zanim narazi na niebezpieczeństwo swoje otoczenie.

środa, 3 sierpnia 2016

Faye Kellerman "Zabawy z bronią"

Autor: Faye Kellerman
Wydawnictwo: HarperCollins


Wiele osób borykających się z problemami finansowymi przekonuje, że pieniądze są złe, że są źródłem wszystkich problemów. Tak naprawdę to nie pieniądze są złe, tylko ludzie, którzy nie potrafią się z nimi cieszyć i rozsądnie pożytkować, którzy są skoncentrowani na sobie, dla których status społeczny jest miarą wartości drugiego człowieka. To wartości wpajane od dziecka, konsekwencja w postępowaniu i nałożone obowiązki są w stanie ochronić młodych ludzi przed zgubnym wpływem majątku, przed podporządkowaniem pieniądzom całego życia. W przeciwnym razie możemy tylko obserwować rzesze zblazowanych nastolatków, które wszystko mają, wszystko widziały i są przekonane, że pieniądze załatwią wszystko i otworzą przed nimi wszystkie drzwi. Takie dzieci nie mają żadnych skrupułów wiedzą bowiem, że nad nimi roztacza się parasol ochronny, dlatego też nieustannie balansują na granicy, a nierzadko ją przekraczają w poszukiwaniu nowych podniet.

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Dominika Zaręba, Ania Jamróz „Mój dziennik podróży”

Autor: Dominika Zaręba, Ania Jamróz
Wydawnictwo: Bezdroża


W góry? Na Mazury? A może nad morze? Planujesz wczasy aktywne, na kajaku lub na rowerze? Z rodzicami, a może na koloniach lub obozie? Niezależnie od tego, gdzie odpoczywać będziesz w trakcie wakacyjnej przerwy, warto zadbać o dobrą zabawę, dużo ruchu, nowych wrażeń oraz o nowe znajomości. Takie wakacje dostarczą mnóstwo energii, by móc od września znów oddać się nauce w szkolnych murach. Jednak nawet wówczas, kiedy dopadnie cię chandra, kiedy opadniesz z sił, kiedy praca domowa wyda ci się nudna, będziesz mógł przypomnieć sobie, jak wspaniale było podczas tych wakacyjnych miesięcy i jak dobrze, że … za dziesięć miesięcy znów nadejdą wakacje.